Z poutníka dobrovolníkem na Azorských ostrovech

Na cestě do Santiago de Compostela člověk potká spoustu zajímavých a inspirujících lidí. Na jednom albergue jsme právě jednoho člověka potkali. Vyprávěl nám, jak žil několik měsíců na různých místech jako dobrovolník.

Trochu jsem se ponořil do studování dobrovolnictví a závěr byl jasný. Zkusíme dobrovolničit jako rodina. Našli jsme farmáře na Azorských ostrovech, takže hurá doprostřed Atlantiku.

Dobrovolnictví v zahraničí – jak se stát dobrovolníkem

Dobrovolnictví v zahraničí na Azorských ostrovech

Stát se dobrovolníkem není vůbec problém, pokud člověk má aspoň pár informací a touhu cestovat za minimum peněz. Často to praktikují mladí a nezávislí lidé, ale není problém, aby se dobrovolníkem stal starší, skupinka, pár a nebo dokonce rodina.

A co to vlastně znamená stát se dobrovolníkem?

Pracujete za bydlení a stravu. V některých případech si můžete i vydělat nějaké kapesné, ale většinou si uhradíte cestu do místa pozvání a tam můžete být tak dlouho, jak si budete přát vy a váš hostitel.

Pracovní doba

Na každém místě je jiná, ale většinou stránky uvádí pracovní dobu 4-5 hodin denně 5 dní v týdnu. Zbytek času je váš vlastní a můžete s ním nakládat, jak uznáte za vhodné. My jsme měli zkušenost v Portugalsku a tam se navíc pracuje stejně, jako všude na pyrenejském poloostrově. Práce je tam víc radostí než nutností a všichni pracují tak, aby se nenadřeli.

Stránky pro dobrovolníky

Mezi nejznámější stránky pro dobrovolníky patří http://wwoof.net. To jsou stránky zaměřené převážně na organické farmy všeho druhu. Na každé stránce pro dobrovolníky je třeba se registrovat, ale pouze zde je nutná registrace na každou zemi, ve které chcete zkusit štěstí. Ceny se liší zemi od země. Například Portugalsko nás stálo 15€, ale například Španělsko by nás stálo dalších 30€ a další země zase nový poplatek. Proto je dobré si rozmyslet kam chcete jet. Pak už je tahle stránka opravdu perfektní a vy se můžete stát wwoofrem na opravdu krásném místě (jako my).

Jako další oblíbená stránka je https://www.helpx.net. Zde už vám stačí jednorázová registrace na rok a to jako jednotlivec nebo i jako pár. Za jednotlivce můžete zaplatit kolem 35€ a jako pár kolem 45€. Pokud opravdu chcete jet dva, určitě stojí za to si zaplatit registraci pro pár, protože ten kdo vás bude zvát uvidí, že jste skupinka. Navíc mnoho farmářů a hostitelů hledá víc lidí a skupinka mu přijde vhod. Jinak na těchto stránkách můžete najít i práci mimo farmy, jako například práci na hostelech, hlídání dětí nebo pomoc v domácnosti.

Poslední oblíbenou stránkou je www.workaway.info. Další stránka s jednorázovou registrací. Možnosti jsou podobné jako u Helpx, ale na těchto stránkách jsem našel i možnost onoho kapesného, které mají hostitelé přímo ve vytvořené pozvánce.

Doporučujeme: