Z Terchové přes významné vrcholy Malé Fatry


Zvu na výlet všechny horské nadšence. Sbalte sportovní vybavení a vyrazte se mnou do Malé Fatry! Mám pro vás tip na nádhernou túru. Zdatnější jedinci ji mohou překonat během jediného dne. Ti, kteří si tolik nevěří, ji mohou rozdělit – cesta se dá prakticky kdykoliv stočit zpátky do výchozí vesnice. Tou je Terchová, rodiště slavného slovenského zbojníka Juraje Jánošíka.

Terchová - Malá Fatra - Slovensko

Jdeme na to!

Doporučuji na výlety vyrazit brzy ráno, nejpozději kolem sedmé hodiny. Vydáme se po zelené turistické značce směrem k rozcestníku Podrozsutec, odkud pokračujeme na Malý Rozsutec. Cesta začne strmě stoupat, terén je postupně náročnější. Kousek pod vrcholem se hora doslova sype pod nohama.

Čtěte také: Jánošíkove Diery – soustava soutěsek v Malé Fatře

Terchová - Malá Fatra - Slovensko 2

Dřina ovšem rozhodně stojí díky nádherným výhledům za to! Z Malého Rozsutce pokračujeme po červené značce k rozcestí Medzirozsutce. Červené značka nás již bude provázet až do konce výletu.

TIP pro turisty: Slovenský ráj.

Terchová - Malá Fatra - Slovensko 3

Nic nás nezastaví!

Dalším vrcholem do sbírky bude Velký Rozsutec. I odtud se nám naskytne nádherný výhled – třeba na Malý Rozsutec, který se najednou zdá být jen směšnou horou. Červená značka nás dále povede postupně na Stoh, Poludňový Grúň, Chleb a nejvyšší vrchol celé Malé Fatry, Velký Kriváň. Teoreticky by se dalo pokračovat ještě dál; červená značka přechází celou Malou Fatru, ale zdolat ji celou je časově náročné, nedá se to stihnout v jeden den. Proto se už nikam neženeme, raději se z Velkého Kriváně kousek vrátíme, sedneme na lanovku a necháme se svézt do údolí k chatě Vrátna.

Sláva nazdar výletu

Jak se dostat do centra Terchové? Dobrodruhům doporučuji využít možnost zapůjčení koloběžky, klidnějším či unaveným raději Terchovský vláčik. Cesta tímto autovláčkem je doprovázená vtipným výkladem o Terchové a jejím okolí a je příjemnou tečkou za náročným výletem.

Kdy do Malé Fatry vyrazit?

K návštěvě Malé Fatry doporučuji červenec až září, jednak kvůli počasí, jednak kvůli tomu, že je na jaře část červené stezky pro ochranu vegetace uzavřena. Vyrazíte-li v červenci, hory vás vedle nádherné přírody potěší navíc bohatou úrodou borůvek.

Ubytování Terchová (booking)

Oblíbené hotely, pensiony, apartmány i ubytování v soukromí.

Hotel Diery, Pod Sokolím, Boboty, Gavurky, Gold, hotel Jánošík a Fatra.

Penzion Montána, Ludmila, Goral, Magdalena, Pod oblazom, Malá Fatra, penzion Luka, Muráň, Alenka, Stárek a Těrchová.

Levné ubytování nabídnou Apartmány i kemp Terchová. Také Chalupa Václav, Danka, Monika, Luka, Božka a Vila Kamila, Chata Solisko a Dřevěnice Terchová.

Terchová - Malá Fatra - Slovensko 4

Související:

Napsat komentář