Z Terchové přes významné vrcholy Malé Fatry


Zvu na výlet všechny horské nadšence. Sbalte sportovní vybavení a vyrazte se mnou do Malé Fatry! Mám pro vás tip na nádhernou túru. Zdatnější jedinci ji mohou překonat během jediného dne. Ti, kteří si tolik nevěří, ji mohou rozdělit – cesta se dá prakticky kdykoliv stočit zpátky do výchozí vesnice. Tou je Terchová, rodiště slavného slovenského zbojníka Juraje Jánošíka.

Jdeme na to! 

Doporučuji na výlety vyrazit brzy ráno, nejpozději kolem sedmé hodiny. Vydáme se po zelené turistické značce směrem k rozcestníku Podrozsutec, odkud pokračujeme na Malý Rozsutec. Cesta začne strmě stoupat, terén je postupně náročnější. Kousek pod vrcholem se hora doslova sype pod nohama.

Čtěte také: Jánošíkove Diery – soustava soutěsek v Malé Fatře

Terchová - Malá Fatra - Slovensko 2

Dřina ovšem rozhodně stojí díky nádherným výhledům za to! Z Malého Rozsutce pokračujeme po červené značce k rozcestí Medzirozsutce. Červené značka nás již bude provázet až do konce výletu.

TIP pro turisty: Slovenský ráj.

Terchová - Malá Fatra - Slovensko 3

Nic nás nezastaví! 

Dalším vrcholem do sbírky bude Velký Rozsutec. I odtud se nám naskytne nádherný výhled – třeba na Malý Rozsutec, který se najednou zdá být jen směšnou horou. Červená značka nás dále povede postupně na Stoh, Poludňový Grúň, Chleb a nejvyšší vrchol celé Malé Fatry, Velký Kriváň. Teoreticky by se dalo pokračovat ještě dál; červená značka přechází celou Malou Fatru, ale zdolat ji celou je časově náročné, nedá se to stihnout v jeden den. Proto se už nikam neženeme, raději se z Velkého Kriváně kousek vrátíme, sedneme na lanovku a necháme se svézt do údolí k chatě Vrátna.

Sláva nazdar výletu

Jak se dostat do centra Terchové? Dobrodruhům doporučuji využít možnost zapůjčení koloběžky, klidnějším či unaveným raději Terchovský vláčik. Cesta tímto autovláčkem je doprovázená vtipným výkladem o Terchové a jejím okolí a je příjemnou tečkou za náročným výletem.

Kdy do Malé Fatry vyrazit? 

K návštěvě Malé Fatry doporučuji červenec až září, jednak kvůli počasí, jednak kvůli tomu, že je na jaře část červené stezky pro ochranu vegetace uzavřena. Vyrazíte-li v červenci, hory vás vedle nádherné přírody potěší navíc bohatou úrodou borůvek.

Ubytování Terchová (booking)

Oblíbené hotely, pensiony, apartmány i ubytování v soukromí.

Hotel Diery, Pod Sokolím, Boboty, Gavurky, Gold, hotel Jánošík a Fatra.

Penzion Montána, Ludmila, Goral, Magdalena, Pod oblazom, Malá Fatra, penzion Luka, Muráň, Alenka, Stárek a Těrchová.

Levné ubytování nabídnou Apartmány i kemp Terchová. Také Chalupa Václav, Danka, Monika, Luka, Božka a Vila Kamila, Chata Solisko a Dřevěnice Terchová.

Terchová - Malá Fatra - Slovensko 4

Sdílejte článek s přáteli
  •  
  •  

Napsat komentář