Za dudáky po naučné stezce do Strakonic


Pokud máte rádi pěší turistiku, určitě se vydejte na procházku naučnou stezkou Švandy Dudáka, která vás provede nejen Strakonicemi, ale i jejich přilehlým okolím. Svůj název stezka dostala podle místní jihočeské pověsti, neboť v ní právě těmito místy chodíval známý dudák Švanda. Na tento motiv vznikla i divadelní hra od Josefa Kajetána Tyla.

Na této 11 kilometrů dlouhé trase vás čeká 7 zastavení, kde vás informační tabule seznámí s danými lokalitami, historií dud, dudáctvím ve Strakonicích, a spoustou dalších souvisejících zajímavostí, mezi kterými nechybí ani dobové fotografie. 

Parkování Strakonice

Auto můžete nechat u strakonického hradu na placeném parkovišti. Pokud vám ale nevadí udělat pár kroků navíc, poblíž hradu u letního kina se nachází další parkoviště zdarma.

Kudy za Dudákem

Okruh začíná u hradu, odkud vyrazíte kolem kostelu sv. Prokopa podél řeky Otavy. Zde si rozhodně nenechte ujít částečnou kopii slavného Stonehenge, postavenou ke konci 20. století. Kolem nemocnice se pak vydáte na vrch Šibeničník, kde kdysi údajně stávalo několik šibenice – odtud jeho název.

TIP: Procházka Pískem, kouzelným jihočeským městem a jeho okolím

Dalším zajímavým zastavením na stezce je přírodní památka Ryšová, kde můžete vidět rostliny typické pro kopce s vápencovými podklady. Při svém putování pak minete vrch Opeřová a kolem Kuřidla se dostanete až do přilehlé obce Dražejov, kde určitě za krátké zastavení stojí Kaple sv. Jana Nepomuckého. Podobně zajímavá kaple je i ve vesnici Virt, nacházející se dále po cestě.

TIP: Hrad Strakonice najdete v srdci města

A odtud už vám k cíli příliš nezbývá. Podél Otavy se můžete kochat pohledem na protější břeh na přírodní rezervaci Bažantnice s bývalým rýžovištěm zlata, cestou v Podskalí též uvidíte z dálky památný dub, až se přes hráz dostanete ke kempu Otava.

Na vrchu Kalvárie se nezapomeňte zastavit u Švandovy lípy, kde byl podle legendy původní hřbitov, a pod lípou je pochován prý i samotný Švanda. A odtud už je to jen pár kroků zpět k hradu, kde si můžete prohlédnout dudáckou expozici, podívat se na věž Rumpál, a navštívit zdejší muzeum.

TIP: Mezinárodní dudácký festival Strakonice

Celá trasa vede spíše po rovině, stoupá jen místy. Cesty jsou asfaltové nebo lesní, avšak místy docela úzké. V letních měsících jsou navíc zarostlé hustou vegetací, proto se nedoporučují pro cyklisty nebo kočárky. Po celé délce je trasa značena žlutou turistickou značkou, takže se nemůžete ztratit.

Fotogalerie

Ubytování ve Strakonicích

Kam dál na výlet:

Napsat komentář