Chtěli jsme navštívit hrob Jana Ámose Komenského v Naardenu s cestovní kanceláří. Výběr byl jednoduchý, jezdí tam jen SLAN tour. Využíváme svozu osobním automobilem z místa bydliště a ve Slaném přistupujeme do pohodlného autobusu Mercedes.
Obsah článku
Autobusem do Holandska
Přes horu Sv. Šebestiána jedeme nejkratší severní cestou do Nizozemí, první noc s nezbytnými zastávkami končíme snídaní s čokoládou kousek od prvního cíle naší cesty. Dvacetitisícový Naarden leží jihovýchodně od Amsterdamu, přes zvedací most přecházíme vodní kanál a vidíme jeden z šesti cípů hradeb bastionové pevnosti stavěné z červených cihel, podobně jako Terezín nebo Josefov.
Vidíme krásně udržované čisté městečko s jednopatrovými domečky s velkými okny bez záclon a upravenými předzahrádkami.
Vedle gotického Velkého kostela Sv. Víta od roku 1920 stojí umělecky cenná bronzová socha Jan Ámose Komenského od Vincence Májovského, před podstavcem sochy parkuje dodávka malířů, kteří pracují na fasádě domu přes ulici, fotím sochu a nápis na podstavci.
Čas před otevřením muzea v 9 hod. trávíme procházkou úzkými uličkami, uhýbáme cyklistům i autům, řidiči jsou ohleduplní, cyklisté někdy používají zvonek.
A jsme u cíle, bývalý klášter sv. Františka (později kasárna) je jednopatrová budova spojená s kaplí, v letech 1935 – 1937 v něm proběhla závěrečná umělecká výzdoba na mauzoleum.
Dle projektu Ladislava Machoně se na ní podíleli profesoři pražské Umělecko-průmyslové školy i řada dalších československých umělců – malíř Jaroslav Benda (skleněné clony paraventu s nápisy a letopočty), Jaroslav Horejc (kovový svícen a osm plastik na mříži s výjevy ze života Komenského), Karel Štipl (ornamentální dřevěná mříž z lipových motivů a československým státním znakem) a řada dalších umělců a řemeslníků.
Ceny zájezdů do Holandska začínají na super ceně 1700kč, podívejte se sami.
Veřejnosti bylo mauzoleum slavnostně předáno 8. května 1937. Stálou expozici Vivat Comenius připravilo uherskobrodské muzeum, byla slavnostně otevřena 24. května 2006. Obcházíme kapli a vcházíme na rozlehlý travnatý dvorec Uherského Brodu s bustou Jana Ámose, slunko svítí a za chvíli sedíme v malém kině muzea. Po dvanáctiminutovém filmu o životě Komenského vstupujeme do kaple k jeho hrobu, český komentář k výzdobě půjčují v pokladně. Ve vedlejších místnostech jsou materiály o slavném pedagogovi a také výstava o svatbách podle různých náboženství. Chtěli jsme položit kytičku ke hrobu, ale květinářství otevírá až v 10 hod., to jsme již na cestě k replice slavné plachetnice Batavia.
Ubytování v Naardenu v Holandsku
Přečtěte si další díly cestopisu
- Za Janem Ámosem do Naardenu v Holandsku
- Plachetnice Batavia, sýry a dřeváky
- Vesnička Volendam a skanzen Zaanse Schans
- Den Haag, Scheveningen a Delft v Holandsku
- Delft – nejstarší historické sídlo Holandska
- Keukenhof – největší květinový park v Evropě
- Amsterdam pěšky a tipy co navštívit
- Amsterdamem po vodních kanálech – grachtech