Zábřeh na Moravě

Zábřeh na Moravě je město 12 km od Šumperka. Protéká jím řeka Moravská Sázava. Od 19. století na železniční trati Olomouc – Praha. Významné obchodně – průmyslové a přepravní centrum.


Město Zábřeh

Městečko Eskymo Welzla. Jan Eskymo Welzl byl polární lovec, cestovatel, dobrodruh a zlatokop. Který se stal náčelníkem Eskymáků, proto Eskymo. A proč je významný pro město? Narodil se tady, vyrostl a strávil tu podstatnou část života. Na jeho počest najdete sochu u vlakového nádraží a od této sochy vede naučná stezka kolem rybníku, přes město. Celá stezka má 3 km a 8 zastavení.

Zábřeh zajímavosti, kam se ve městě vypravit

Zámek Skalička, který stojí uprostřed malého parku ve stejnojmenné, původně samostatné obci Skalička nad vlakovým nádražím. Renesanční zámek najdete ve staré části města. Roku 1849 kníže Alois z Lichtenštejna prodal zámek městu a město ho pronajalo pro účely úřadu. Dnes na zámku sídlí Městský úřad. Na hlavním Masarykově náměstí najdete Farní a Vlastivědné muzeum a kostel sv. Bartoloměje. Na okraji Bezručových sadů stojí krásný kostel sv. Barbory. Pokud nemáte parků dost, vydejte se do Wolkerových sadů, kde se nachází evangelický kostel.

Pokud jste spíše příznivci přírody, neváhejte zajít k aleji Na Hrázi u rybníka Oborník. Kousek odtud začíná Naučná stezka Údolím Moravské Sázavy. Stezka je dlouhá 2 km a vede kolem Moravské Sázavy. Pokud vám cesta nestačila, můžete pokračovat podél železniční tratě do obce Lupěné, kde začíná Naučná stezka Na opuštěném tělese dráhy.  Na stezce je železniční skanzen, kde se zabaví dospělí i děti. Nebo si vezměte brusle a můžete si zabruslit až do Hněvkova.

V okolí se můžete podívat do nemilské tvrze, partyzánského bunkru v Pivoníně, na zříceninu v Hoštejnu, do obce Brníčko, Lesnice či Bludov.

Jeden celý den vám možná stačit nebude, ale stojí to za to. Krásná, klidná příroda. Malé, příjemné městečko.

Zábřeh restaurace

Jako tip na oběd či večeři doporučuji restauraci Galleria Ristorante Napoletana, která je jednu ulici od Masarykova náměstí. A můj tip na vynikající kávu je CaffeBar Lucerna. Kavárna v posledním patře s nádhernou vyhlídkou na město a okolí.

Zábřeh ubytování

Fotogalerie

Kam dál na výlet v okolí:

Napsat komentář