O městě Zadar jste určitě již slyšeli. Možná jste dokonce tohle malebné letovisko na pobřeží Jadranského moře i navštívili nebo jeho návštěvu teprve plánujete. Ráda bych se s vámi tedy podělila o pár tipů – snad vám přinesou nové a užitečné informace.
Obsah článku
Chorvatsko Zadar památky
Začneme historickými památkami – ty jsou totiž tím, co vás bude pravděpodobně zajímat hned po možnostech koupání v moři. Prvním objektem, který rozhodně stojí za vidění, je katedrála sv. Stošije (Anastázie), známá též jako Zadarská katedrála. Stavba pochází pravděpodobně z 12. – 13. století a stojí na místě někdejší baziliky. Na průčelí vytvořeném v roce 1324 můžeme obdivovat architekturu pozdně románského až raně gotického stylu. V interiéru kostela potom stojí za vidění především mramorový oltář, v němž jsou uloženy relikvie svaté Stošije, a také svatostánek bohatě vyzdobený sochami – Pietou (mrtvý Kristus v náručí své matky), sochami Mojžíše a Eliáše – dvou starozákonních proroků a též sochami ctností. Varhany v katedrále jsou považovány za nejkvalitnější v celém Chorvatsku, pravidelně se zde tedy konají varhanní koncerty.
Další známou památkou je kostel sv. Donáta. Je pojmenován po biskupovi, který se zasloužil o stavbu tohoto kostela v 9.st. Původně byl kostel zasvěcen Nejsvětější Trojici. Kromě půvabné jednoduchosti románské architektury určitě stojí za zmínku i fakt, že v interiéru je velmi dobrá akustika, což ocení především rodiny s dětmi nadanými na zpěv :)
Antické fórum pochází z dob starověkého Říma a nalezneme ho v těsné blízkosti kostela sv. Donáta. Jedná se o pozůstatky řimských staveb sloužících pravděpodobně převážně k náboženským účelům. Zajímavostí je, že sloup, který se jako jediný zachoval neporušený, sloužil ve středověku jako pranýř. Kromě těchto památek také doporučuji procházku ulicí Kalelarga (oficiální název je Široka ulica), která kdysi tvořila hlavní trasu dnešního Starého města, pevnost Arsenal, která dnes slouží především jako kulturní centrum pro různé koncerty a výstavy nebo budovu Zadarské univerzity, která pochází z roku 1396 a je tak jednou z nejstarších univerzit v Evropě.
Náš tip: Archeologické muzeum v Zadaru.
Poměrně novým turistickým lákadlem jsou tzv. Morske Orgulje (Mořské varhany), které byly navrženy a instalovány v roce 2005 a jedná se o neobvyklý hudební nástroj, kdy tóny tvoří sama příroda – mořská voda při tvorbě vln naráží do nástroje a vytlačuje vzduch, z něj se pak v jednotlivých „píšťalách“ tvoří tóny.
Doprava do Chorvatska
A nyní prakticky. Co se týče cesty do Chorvatska, domnívám se,že nejvýhodnějšími způsoby dopravy jsou autobus nebo vlastní auto. Autobusové linky jezdí pravidelně z pražské Florence nebo Hlavního nádraží a většinou se jedná o noční spoje. Do Zadaru se též poměrně pohodlně dostanete z Brna – jezdí buď přímé linky nebo s přestupem v Budapešti. U dopravy vlastním autem máte dvě možnosti – buď přes Rakousko a Slovinsko nebo přes Slovensko a Maďarsko. Záleží na Vás, kterou z nich budete chtít vyzkoušet – obě dvě trasy se dají využít k zastávce na návštěvu zajímavých měst (Vídeň, příp. Bratislava, Budapešť, v obou případech hlavní město Chorvatska Zagreb). Ale to už je jiná kapitola….
Ubytování
Ubytování v Zadaru seženete velmi snadno. Vzhledem k tomu, že se jedná o páté největší město Chorvatska, zde funguje poměrně široká síť hotelů. Běžné ceny hotelů pro 2 osoby na jednu noc se pohybují kolem 3000Kč, zatímco u „lepších“ apartmánů seženete dvoulůžkový pokoj už od cca 1500 Kč na noc.
Kromě toho si můžete také lehce najít ubytování v soukromí – v Chorvatsku se velmi často setkáte s lidmi, kteří ve svém vlastním velkém domě nabízí pokoje pro hosty. Kromě velmi příznivých cen je výhodou takového ubytování též mnohem osobnější přístup majitelů domu. Ti obvykle stojí o to, abyste si s nimi občas popovídali o tom, jaký jste měli den a jak se vám tu líbí. Je slušnost to udělat – a kdoví, někdy z takovýchto dovolených vzniknou i přátelství na celý život…
Fotogalerie
Příjemný pobyt v Zadaru přeje Marie Samková