Záhřeb v Chorvatsku a jeho skryté poklady

Asi není třeba zmiňovat, že v rámci dovolené či prázdnin v Chorvatsku mnoho turistů vyhledává za svůj cíl především přímořské destinace nabízející malebné pláže a teplé moře relativně nedaleko od domova. Kdo by ale uprostřed rekreace u moře zatoužil poznat i něco z historie této slovanské země, může si udělat jednodenní či dvoudenní výlet do chorvatské metropole Zagrebu.


Nemusíte se bát, že by to byl promarněný čas. V tomto městě, rozlohou podobném např. španělskému Madridu, naleznete mnoho architektonických klenotů, které zůstanou očím běžného turisty často skryty.

Záhřeb – památky v hlavním městě Chorvatska

Prohlídku chorvatského města Zagreb můžete buď naplánovat samostatně jako výlet v rámci dovolené, nebo z ní lze udělat součást cesty autem z ČR do cílové destinace. Druhá varianta je z praktického hlediska výhodnější, neboť nejdůležitější památky světské i církevní se nachází v tzv. Horním městě, ležícím v severní části Zagrebu.

Zde stojí malebný kostel sv. Marka ze 13.století, jemuž z jedné strany sousedí Bánský dvůr – barokní stavba, která dnes slouží jako sídlo chorvatské vlády, a z druhé strany budova parlamentu. Ve vzdálenosti asi 100 metrů se potom nachází věž Lotrščak, nabízející krásný výhled na historické jádro chorvatské metropole. K samotné věži můžete buď vystoupat pěšky, nebo se svézt lanovkou. Kdo chce, může navštívit také jedno z tamějších muzeí – je toho zde spousta, např. městské muzeum Zagrebu (to najdete asi 200 m severně od kostela sv. Marka), přírodovědné muzeum nebo – pro návštěvníky, kteří hledají něco méně obvyklého – Museum of broken relationships (Muzeum rozbitých vztahů) či muzeum mučicích nástrojů.

Zajímavá je též oblast Kaptolu, kde stojí pozoruhodná katedrála Nanebevzetí Panny Marie, sv. Štěpána a sv. Ladislava, na jejíž stavbě se podíleli také pražští stavitelé. Na závěr nesmíme opomenout ani jezuitský kostel sv. Kateřiny Alexandrijské – domnívám se, že mnohým z nás svým vzezřením připomene některý z pražských jezuitských kostelů.    

Záhřeb Chorvatsko

Dolní město ležící jižně od Horního nás zaujme především oblastí zeleně známou jako Zelená podkova. Jedná se o rozsáhlý komplex parků, na nějž navazuje botanická zahrada. I zde, v Dolním městě, můžeme vidět církevní památku – konkrétně kapli známou pod poněkud zvláštním jménem Ranjeni Isus, v jejímž interiéru jsou krásné vitráže s ukřižovaným Ježíšem a též s výjevem z Getsemanské zahrady. Poslední budovou, kterou bych ráda zmínila, je chorvatské Národní divadlo, které též rozhodně stojí za vidění.

Záhřeb Chorvatsko zajímavosti

Klasické historické památky vás nebaví? Pak mám pro vás ještě pár tipů, jak hezky strávit svůj den v Záhřebu. Navštivte např. Tunel Gric, který za 2. světové války sloužil jako skrýš. Za nákupy a ruchem velkoměsta se vydejte buď na Trg Europe nebo se projděte po třídě Ilica, která je považována za nejživější a nejdůležitější ulici v Zagrebu. Zde si, mimochodem, můžete dát i dobrý oběd nebo něco sladkého.

Přeji šťastnou cestu a ať se Vám v Zagrebu líbí!

Ubytování v Záhřebu

Související: