Záhřeb v Chorvatsku a jeho skryté poklady


Asi není třeba zmiňovat, že v rámci dovolené či prázdnin v Chorvatsku mnoho turistů vyhledává za svůj cíl především přímořské destinace nabízející malebné pláže a teplé moře relativně nedaleko od domova. Kdo by ale uprostřed rekreace u moře zatoužil poznat i něco z historie této slovanské země, může si udělat jednodenní či dvoudenní výlet do chorvatské metropole Zagrebu.

Nemusíte se bát, že by to byl promarněný čas. V tomto městě, rozlohou podobném např. španělskému Madridu, naleznete mnoho architektonických klenotů, které zůstanou očím běžného turisty často skryty.

Záhřeb – hlavní město Chorvatska

Prohlídku chorvatského města Zagreb můžete buď naplánovat samostatně jako výlet v rámci dovolené, nebo z ní lze udělat součást cesty autem z ČR do cílové destinace. Druhá varianta je z praktického hlediska výhodnější, neboť nejdůležitější památky světské i církevní se nachází v tzv. Horním městě, ležícím v severní části Zagrebu. Zde stojí malebný kostel sv. Marka ze 13.století, jemuž z jedné strany sousedí Bánský dvůr – barokní stavba, která dnes slouží jako sídlo chorvatské vlády, a z druhé strany budova parlamentu. Ve vzdálenosti asi 100 metrů se potom nachází věž Lotrščak, nabízející krásný výhled na historické jádro chorvatské metropole. K samotné věži můžete buď vystoupat pěšky, nebo se svézt lanovkou. Kdo chce, může navštívit také jedno z tamějších muzeí – je toho zde spousta, např. městské muzeum Zagrebu (to najdete asi 200 m severně od kostela sv. Marka), přírodovědné muzeum nebo – pro návštěvníky, kteří hledají něco méně obvyklého – Museum of broken relationships (Muzeum rozbitých vztahů) či muzeum mučicích nástrojů. Zajímavá je též oblast Kaptolu, kde stojí pozoruhodná katedrála Nanebevzetí Panny Marie, sv. Štěpána a sv. Ladislava, na jejíž stavbě se podíleli také pražští stavitelé. Na závěr nesmíme opomenout ani jezuitský kostel sv. Kateřiny Alexandrijské – domnívám se, že mnohým z nás svým vzezřením připomene některý z pražských jezuitských kostelů.    

Záhřeb Chorvatsko

Dolní město ležící jižně od Horního nás zaujme především oblastí zeleně známou jako Zelená podkova. Jedná se o rozsáhlý komplex parků, na nějž navazuje botanická zahrada. I zde, v Dolním městě, můžeme vidět církevní památku – konkrétně kapli známou pod poněkud zvláštním jménem Ranjeni Isus, v jejímž interiéru jsou krásné vitráže s ukřižovaným Ježíšem a též s výjevem z Getsemanské zahrady. Poslední budovou, kterou bych ráda zmínila, je chorvatské Národní divadlo, které též rozhodně stojí za vidění.

Další tipy kam v okolí

Klasické historické památky vás nebaví? Pak mám pro vás ještě pár tipů, jak hezky strávit svůj den v Záhřebu. Navštivte např. Tunel Gric, který za 2. světové války sloužil jako skrýš. Za nákupy a ruchem velkoměsta se vydejte buď na Trg Europe nebo se projděte po třídě Ilica, která je považována za nejživější a nejdůležitější ulici v Zagrebu. Zde si, mimochodem, můžete dát i dobrý oběd nebo něco sladkého.

Přeji šťastnou cestu a ať se Vám v Zagrebu líbí!

Ubytování v Záhřebu

Související:

Sdílejte článek s přáteli

Napsat komentář