Zajímavá procházka jihomoravským Vlčnovem


Vydejte se za nenáročnou turistikou za poznáním míst s pohnutou historií. Podaří-li se vám zavítat do folklorem vyhlášené obce Vlčnov (Zlínský kraj), udělejte si chvilku na příjemný vycházkový okruh v délce asi 5 kilometrů. Vy si příjemně odpočinete a vaše děti se zabaví.

Poznejte Kovářův žleb a smutnou historii zámečku Pepčín

Výchozím bodem je dětské hřiště, jež se nachází na kopci na konci ulice Stará hora vedle parkoviště. Od hřiště se vydáte po asfaltové cestě doleva, nahoru směrem ke studánce. Odkud můžete sejít dolů do po přírodní cestě a projít se mezi sady se zahradními domky.

Studánka ve Vlčnově

Kovářův žleb

Ocitnete se v chráněné krajinné oblasti Kovářův žleb. Ta je specifická především výskytem vzácné fauny a flóry. Máte možnost zde na vlastní oči vidět koniklec velkokvětý, hvězdici chlumní či kruštík širolistý. Přírodní cesta vás následně dovede do další přírodní oblasti Myšince.

Kovářův žleb

Zámeček Pepčín

Nedaleko vrcholu kopce Myšince (353 m) se nachází upravené pozůstatky zámečku Pepčín. Do dnešních dnů se dochoval kruhový půdorys stavby se zamřížovaným sklepením, dřevěný altánek a ohniště s grilem.

Na malém návrší se nachází vyhlídka s dřevěnými sochami manželského páru. O koho se jednalo? Sochy v životní velikosti představují majitele zámku – hraběte Václava Kounice a jeho mladou ženu Jozefínu Horovou.

Václav Kounic a Jozefína Horová

Zamilovaný hrabě nechal pro svou ženu vystavět honosný pětipatrový zámeček kruhového tvaru. V nejvyšším patře byla vyhlídka, která sahala nad vrcholky stromů. Stylový zámeček, který vznikl v letech 1903 – 1905 byl oblíbenou destinací významných osobností, především literátů a zároveň také místem se sbírkami vzácných knih.

Ovšem válečné události konce 2. světové války se zasloužili o poškození zámku. Následná změna režimu a především lidská netečnost přispěly k devastaci a chátrání objektu, který musel být po 76 letech své existence v roce 1981 zbourán.

Zámeček byl mezi místními lidi velmi oblíbeným výletním místem. Dodnes se v jeho areálu pořádají různé akce, včetně novoročního setkání. Vzpomínají na něj také trampové, kteří si v 70. letech mohli prohlédnout jen jeho obrysové zdi. Dokonce se dochoval krátký dobový záznam s leteckým pohledem na zámeček.

Obrysové zdi zámečku Pepčín

Vlčnovské búdy

Od zámečku se můžete vydat do nedaleké obce Havřice, nebo k rozhledně Hraběcí. Odtud k vlčnovským búdám, jejichž původ sahá až do 16. století.

Vlčnovské búdy

Vstup na rozhlednu není zpoplatněný a poskytuje nádherné výhledy na okolní krajinu.

Rozhledna Hraběcí

Mezi jednotlivými búdami i na okraji lesa se vyskytují vyřezávané sochy s lidovou tematikou.

Související: