Zakopané – polská kultura v srdci Tater


Nedaleko polských hranic se nachází malebné městečko Zakopané, které jako by vypadlo z obrázků talentovaného malíře. Okolo cest se táhnou nekonečné řady obchůdků, restaurací a hotelů, které na vás přímo dýchnou tou pravou polskou kulturu. Naprostá většina budov jsou dřevěnice vyřezávané nejrůznějšími folklorními znaky.

Zakopane Polsko

A proč je řeč právě o Zakopaném? Protože mimo nádhernou architekturu je coby kamenem dohodil malebné centrum městečka plné světel a všemožných vůní. V každém stánku narazíte na čerstvý oštěpek na grilu s brusinkovou marmeládou z některé z místních farem, v hospůdkách zase ochutnáte polská piva, nebo okusíte národní pokrm – pirohy. Mezitím se okolo vás prohánějí povozy s koňmi rozvážející turisty po městě. Své kouzlo má městečko především ve večerních hodinách, kdy už se setmí, vše je nádherně osvětleno a vy si můžete zazpívat či zatančit na živou kapelu v některé z hospůdek za tepla venkovních ohřívacích lamp. Vše je tu živé a vlivem turismu opravdu rozmanité, město se však drží své kultury a na nic si nehraje.

Okolní příroda

Když už není co ochutnávat a suvenýry pro rodinu jsou nakoupené, přichází čas na prozkoumání okolní přírody. Ta je vskutku rozmanitá a od té české se zrcadlově liší. Hory jsou tu vysoké a skalnaté a jezera tak modrá, až to bere dech. Nedaleko městečka se příjemnou procházkou dostanete k lanovce na Kasprowy Wierch, kde se vám ve výšce 1987 metrů nad mořem naskytne neobyčejný výhled na okolní hory a městečko pod horou. Cena zpátečního lístku je asi 1100 Kč a ačkoli se to zdá docela hodně, za ten pohled nahoře to opravdu stojí. Jen je třeba počítat s tím, že je to turisticky vyhledávané místo a člověk si může postát ve frontě i dvě hodiny.

TIP: Bělověžský prales – národní park v Polsku

Dalším místem, které byste rozhodně měli při své cestě do Polska navštívit je ledovcové jezero Morskie Oko. Ze Zakopaného se stačí dostat na parkoviště Palenica Białczanská odkud už se k jezeru dostanete příjemnou procházkou krásami polských Tater. Trasa je dlouhá asi 20 kilometrů, ale není nijak náročná. Na konci treku vám bude odměnou zrcadlová nekonečná plocha ledovcového jezera a za ní panorama hor, kam oko dohlédne. Cesta je protkaná dřevěnými cestičkami a schůdky a je možné využít i koňských povozů, které jezdí pravidelně nahoru a dolů. V Polsku je zkrátka neustále co objevovat a týden strávený tady není ani zdaleka dost.

Ubytování v Zakopaném

Fotogalerie

Související:

Napsat komentář