Zakopané – polská kultura v srdci Tater


Nedaleko polských hranic se nachází malebné městečko Zakopané, které jako by vypadlo z obrázků talentovaného malíře. Okolo cest se táhnou nekonečné řady obchůdků, restaurací a hotelů, které na vás přímo dýchnou tou pravou polskou kulturu. Naprostá většina budov jsou dřevěnice vyřezávané nejrůznějšími folklorními znaky.

Zakopane Polsko

A proč je řeč právě o Zakopaném? Protože mimo nádhernou architekturu je coby kamenem dohodil malebné centrum městečka plné světel a všemožných vůní. V každém stánku narazíte na čerstvý oštěpek na grilu s brusinkovou marmeládou z některé z místních farem, v hospůdkách zase ochutnáte polská piva, nebo okusíte národní pokrm – pirohy. Mezitím se okolo vás prohánějí povozy s koňmi rozvážející turisty po městě. Své kouzlo má městečko především ve večerních hodinách, kdy už se setmí, vše je nádherně osvětleno a vy si můžete zazpívat či zatančit na živou kapelu v některé z hospůdek za tepla venkovních ohřívacích lamp. Vše je tu živé a vlivem turismu opravdu rozmanité, město se však drží své kultury a na nic si nehraje.

Okolní příroda

Když už není co ochutnávat a suvenýry pro rodinu jsou nakoupené, přichází čas na prozkoumání okolní přírody. Ta je vskutku rozmanitá a od té české se zrcadlově liší. Hory jsou tu vysoké a skalnaté a jezera tak modrá, až to bere dech. Nedaleko městečka se příjemnou procházkou dostanete k lanovce na Kasprowy Wierch, kde se vám ve výšce 1987 metrů nad mořem naskytne neobyčejný výhled na okolní hory a městečko pod horou. Cena zpátečního lístku je asi 1100 Kč a ačkoli se to zdá docela hodně, za ten pohled nahoře to opravdu stojí. Jen je třeba počítat s tím, že je to turisticky vyhledávané místo a člověk si může postát ve frontě i dvě hodiny.

Dalším místem, které byste rozhodně měli při své cestě do Polska navštívit je ledovcové jezero Morskie Oko. Ze Zakopaného se stačí dostat na parkoviště Palenica Białczanská odkud už se k jezeru dostanete příjemnou procházkou krásami polských Tater. Trasa je dlouhá asi 20 kilometrů, ale není nijak náročná. Na konci treku vám bude odměnou zrcadlová nekonečná plocha ledovcového jezera a za ní panorama hor, kam oko dohlédne. Cesta je protkaná dřevěnými cestičkami a schůdky a je možné využít i koňských povozů, které jezdí pravidelně nahoru a dolů. V Polsku je zkrátka neustále co objevovat a týden strávený tady není ani zdaleka dost.

Ubytování v Zakopaném

Fotogalerie

Sdílejte článek s přáteli
  •  
  •  

Napsat komentář