Zámecký statek Újezd nade Mží


Jestliže přemýšlíte, kam o víkendu vyrazit s dětmi nebo si chcete užít hezké odpoledne se zvířaty i jako bezdětní, můžete vyrazit na Zámecký statek, který je zpřístupněn i veřejnosti.

Zámecký statek Újezd nade Mží

Najdete ho jen pár kilometrů od Plzně v okrese Plzeň – sever pouhé 4 km od města Touškov a v blízkosti známé přehrady Hracholusky.

Jak to na statku vypadá?

Statek se nachází v areálu zámku v obci Újezd nade Mží a nabízí v rámci Farmářovy stezky možnost seznámit se s mnoha druhy domácích zvířat. Napřed se zastavte v chalupě, ve které sídlí pokladna a zakupte si vstupenku, třeba i nějaký pěkný suvenýr nebo krmení pro zdejší zvířátka. Seženete tu i turistickou vizitku. Občas lze dokonce zakoupit domácí vajíčka. Následně už můžete vejít do areálu, kde lze vidět ve voliérách několik druhů slepic (např. liliputky), holubů (příkladem holub pávík), papoušky a kachny. Ve výběhu tu bydlí také husy, které na kolemjdoucí spouští hrůzu hlasitým syčením.  Nechybí ani několik králíkáren. V další části areálu vás přivítají zvědaví pštrosi, uvidíte také ovce a kozy a nezapomeňte se zastavit u výběhů s morčaty. Morčátka si lze vyndat a pochovat si je v ohraničeném výběhu – to ocení především nejmladší návštěvníci. Králíky si můžete také pohladit.

Uvidíte také krocany a krůty, nechybí ani hýkající oslíci nebo lama. Vydlážděnou stezkou dojdete také k prasatům, koním a krávě.

Zámecký statek Újezd nade Mží

Nejoblíbenějším obyvatelem stezky je velbloud. Dokáže vás pobavit vtipnými výrazy, ale pozor! Velmi rád plive.

Zámecký statek Újezd nade Mží 2

Na statku si na umělé kravce můžete vyzkoušet, jak správně dojit. Najdete tu také místa k odpočinku a posezení se svačinou.

Tábory i zážitkové programy

Farma pořádá i letní dětské tábory. Můžete si vybrat buď klasické – pobytové, nebo stále oblíbenější příměstské tábory. Zámecký statek pořádá různé programy pro školy a školky.

Farmářova stezka je přístupná od dubna do října. Navštívit ji lze každý víkend od 13 hodin do 17 hodin. Během prázdnin pak můžete na stezku zavítat již od středy.

Tipy kam v okolí: