Zámek Bečov nad Teplou

Při cestě na dovolenou do Mariánských Lázní nelze minout Bečov nad Teplou, rozkládá se v hlubokém údolí Slavkovského lesa.


Parkujeme vedle Muzea historických motocyklů a hraček, parkovací automat nám za 40 Kč dá dvě hodiny na oběd a prohlídku zámku.

TIP: Podívejte se na video, jak se sem dostat autem.

Po 100 metrech usedáme v zahrádce restaurace U zámku, volíme bramborové knedlíky plněné uzeným masem s cibulkou a zelím za 89 Kč, zapíjíme točenou kofolou. O dalších 100 m dále je gotický státní hrad, renesanční palác a barokní zámek, ze dvou stran ho obtéká řeka Teplá.

Zámek Bečov nad Teplou

Zámek stojí v čele předhradí staršího hradu, kolmo na osu hradního areálu. Západní část terasy obsahuje sklepy zrušeného pivovaru. Daleko nejhodnotnějším prostorem je první patro věže, kde je trezor s velmi cenným románským relikviářem sv. Maura z první třetiny 13. století.

Přízemí věže vyplňuje knihovna, druhé patro kaple zřízená podle projektu významných architektů Josefa Zítka a Josefa Mockera. V budově zámku vynikají zejména gobelínový sál a sál španělských portrétů, vyplňující její druhé patro. V pokladně zámku platíme základní okruh – Relikviář sv. Maura a po kamenném mostě na osmi hranolových pilířích vcházíme do zámku.

TIP: Přečtěte si o dalších českých hradech a zámcích.

Od roku 2002 je zde po předchozím restaurování trvale vystavována nejvýznamnější románská klenotnická památka u nás vůbec, unikátní schránka – zlatem, stříbrem a drahými kameny vykládaný relikviář svatého Maura, který je spolu s korunovačními klenoty nejcennější zlatnickou památkou České republiky. V roce 1945 ho majitel ukryl pod podlahu hradní kaple a v roce 1985 v rámci pátrání Veřejné bezpečnosti byl nalezen v žalostném stavu a vyzvednut.

Pěkné ubytování nabízí penzion u zámku na nám. 5 května. Rezervujte na Booking.com

Expozice dokumentuje postup jeho náročné a komplexní restaurace a my to vše můžeme fotit. Vidíme model relikviáře, místa ve střední Evropě, kde byly uloženy další relikviáře, rod majitelů, místo nálezu v kapli, původní poškozený relikviář i různé tvary relikviářů ukrývajících ostatky světců,  např. relikviář ve tvaru ruky obsahoval paží svatého.

Youtube video zde

Společně s relikviářem svatého Maura byla v roce 1985 nalezena také unikátní sbírka archivních vín, přezdívána také jako „tekutý poklad“. Sbírka 136 vín byla vytvořena rodinou Beaufort-Spontin, která vlastnila areál dnešního státního hradu a zámku Bečov v letech 1838 – 1945. Za absolutní špičku a nejcennější víno bylo označeno Château d’Yquem z roku 1896. Vzhledem k zjištění vynikajícího stavu zkoumaných vzorků je cena odhadnuta na 30 miliónů korun, v případné aukci by ale cena mohla být násobně vyšší. Tato možnost nyní není aktuální.

Bečov nad Teplou – zámek fotogalerie

Zde najdete veškeré informace, jako je otevírací doba atd.

Web: www.zamek-becov.cz

Ubytování v Bečově nad Teplou

Napsat komentář