Zámek Bojnice – reprezentativní sídlo rodu Pálffyů

Bojnický zámek přestavěný v neogotickém stylu je stylovou dominantou stejnojmenného lázeňského městečka, jež se nachází v Trenčínském kraji na Slovensku. Návštěvníci státního zámku mohou obdivovat velkolepou stavbu usazenou na travertinové skále. Její součástí jsou obytné budovy s bohatě vybaveným interiérem, ale také tři nádvoří a podzemní jeskyně.


Také se můžete těšit na průvodkyni v dobovém kostýmu nabízející prohlídku i v cizím jazyce.

Historie

První písemná zmínka o existenci hradu se datuje až do roku 1113. Původně se jednalo o malý dřevěný hrad, který byl v průběhu 13. století přebudován na kamennou stavbu s opevněním. Koncem 13. století se ho zmocnil uherský velmož Matúš Čák Trenčianský a byl jeho majitelem až do roku 1321.

V letech 1492 – 1526 byl majetkem rodu Zápolských, po krátký čas ho měli ve své držbě i Thurzové. Nejvýznamnějšími majiteli byli bezesporu Pállfyové, kterým zámek patřil až do roku 1910.

Ján Pálffy

Poslední majitel zámku – hrabě Ján Pálffy byl významným soukromým sběratelem uměleckých předmětů. Při svém pobytu v zahraničí se mu podařilo získat poměrně velké množství zajímavých uměleckých sbírek a jimi vyzdobit a obohatit zámek.

Zásluhou Jána Pálffyho došlo v letech 1899 – 1909 k rozsáhlé rekonstrukci zámku. Hrabě k ní přispěl nejen finančně, ale také svými nápady, návrhy a podněty.

Hlavní projektant stavby Jozef Hubert se nechal ve svém díle inspirovat příkladem francouzských gotických zámků na Loiře, papežského paláce v Avignone a gotických tyrolských hradů.

Dění na zámku

V současné době jsou kromě klasických prohlídek na zámku pořádány i další kulturní a společenské akce. Vystupují zde skupiny historického šermu, ve Zlatém sále si snoubenci mohou říci své ano, na zámku se koná mezinárodní festival duchů a strašidel.

Zámek si můžete prohlédnout na Valentýna i v noci, o Vánocích se třemi králi nebo si vychutnat kouzlo pohádkového zámku, v závislosti na ročním období, kdy Bojnice navštívíte. Posloužil také filmařům při natáčení Šíleně smutné princezny i Princezny Fantaghiro.

Bojnický dvůr

Bojnický dvůr je další zajímavostí spojenou s historií zámku. Umožní vám pohled do života vašich předků prostřednictvím lidových staveb a také ukázky tradičních řemesel. Návštěvníci mají možnost si zakoupit suvenýry, dát si něco dobrého k snědku nebo obdivovat dovednou práci sokolníků.

Před zámeckou vstupní branou se tyčí více než 700 let stará lípa, kterou podle pověsti zasadil sám Matúš Čák Trenčianský v roce 1301. Ta byla nazvána Lípou krále Matěje – podle osobnosti krále Matěje Korvína (1458 – 1490), jež často Bojnice navštěvoval. Podle pověstí pod stromem odpočíval, pořádal porady, hostiny i rytířské turnaje.

Fotogalerie

Oficiální stránky: www.bojnicecastle.sk

Ubytování v okolí

Související články:

Napsat komentář