Zámek Buchlovice – reprezentativní sídlo rodu Berchtoldů

Nádherný barokní zámek s rozlehlou zahradou i stylovým parkem anglického typu je elegantní ozdobou městyse Buchlovice ve Zlínském kraji. Každoročně přitahuje pozornost tisíců návštěvníků, kteří se mohou těšit na jedinečnou ukázku italského baroka, bohatou výzdobu interiéru i luxusní dobový nábytek.


Komentovaná prohlídka vás provede luxusními pokoji i zázemím zámku. Historie zámku je úzce spjatá s osudem hradu Buchlov, který je od zámku vzdálený asi sedm kilometrů.

Z historie zámku Buchlovice

Státní zámek Buchlovice
Státní zámek Buchlovice

První zmínka o Buchlovicích se objevuje počátkem 13. století za vlády krále Přemysla Otakara I. Stavba zámku byla zahájena koncem 17. století, neboť nedobytný hrad Buchlov již neposkytoval svým majitelům z rodu Petřvaldských dostatek pohodlí.

Zámek byl vybudovaný podle návrhu italského architekta Domenica Martinelliho. V průběhu 19. a 20 století došlo k jeho rekonstrukci a stavebním úpravám, včetně úprav parku.

TIP: Zámek Žďánice nabízí bohatou muzejní expozici i jedinečný park

Dalším významným rodem, který vlastnil zámek, byli Berchtoldové. Leopold II. Berchtold působil ve službách Rakouska-Uherska jako velvyslanec.

V prostorách zámku se dokonce v roce 1908 odehrála diplomatická schůzka, která změnila osud Evropy a rozhodla o vypuknutí 1. světové války.

Posledním majitelem zámku byl Leopoldův syn Alois Zikmund. Po roce 1945 připadl zámek do správy státu.

Prohlídkové okruhy + zahrada

Návštěvníci si mohou vybrat ze tří prohlídkových okruhů. První z nich vás provede 17 reprezentativními místnosti zámku. Zbývající dva jsou zaměřeny na zámecký park. Jeho krásu můžete obdivovat individuálně, nebe s průvodcem. Kromě vzácných dřevin, pávů, obelisku, kašny i soch, je součástí parku také stylová čokoládovna.

Zámek Buchlovice zahrada
Zámek Buchlovice zahrada
Zámek Buchlovice zahrada 2
Zámek Buchlovice zahrada 2

Mladí snoubenci mají možnost se nechat oddat v honosných prostorách zámku. Zámek je také dějištěm hudebních festivalů (Buchlovská svíca), výstavy fuchsií, degustačních akcí spojených s vínem a koštem pálenky i lidovými tradicemi.

Jaké pohádky a filmy se na zámku točily

  • Pohádka Čertova nevěsta
  • Žabí princ
  • Český Honza
  • Seriál Četnické humoresky a Já, Mattoni (zdroj: Filmovamista.cz)

Zajímavosti v okolí

Dalším půvabným místem, které stojí za návštěvu, jsou lázně Smraďavka se zámkem. Vydat se můžete také do Muzea Podhradí v Buchlovicích, v jehož blízkosti se nachází placené parkoviště, či k poutnímu cisterciánskému klášteru na Velehradě.

Otevírací doba + vstupné viz. webové stránky.

Web: www.zamek-buchlovice.cz

Kam dál na výlet v okolí:

Napsat komentář