Zámek Bučovice – sídlo rodu Šemberů i Liechtensteinů

Hledáte tip na nenáročný výlet pro nedění odpoledne? Vydejte se na prohlídku stylového zámku i udržované zámecké zahrady. Čtyřkřídlý renesanční zámek najdete v centru města Bučovice (Jihomoravský kraj), jež se nachází na půli cesty mezi Uherským Hradištěm a Brnem. Malebné město vám poskytne také možnost návštěvy kostela Nanebevzetí Panny Marie, či místního židovského hřbitova v Hájecké ulici.


Zámek Bučovice historie

Bučovice byly osídleny již ve 13. století, což dokládá novodobý archeologický průzkum. Zámek byl vybudovaný v letech 1567 – 1582 na místě starší tvrze, jejíž součástí byl i kamenný kostel. Stavitelem zámku byl moravský šlechtic Jan Šembera a vrchním architektem díla se stal Pietro Ferrabosco.

Zámek Bučovice

Období renesance přineslo městečku období ekonomického růstu a prosperity. Dochází k rozvoji řemesel, obchodu i rozšiřování místních vinic a chmelnic. Ve 30. letech 17. století se díky sňatku stal majetkem rodu Liechtensteinů. Po roce 1945 došlo k zestátnění zámku.

Zámek Bučovice 2

Zajímavosti ze zámeckého života

Návštěvníci se mohou těšit na skvostné arkádové nádvoří, jehož dominantou je dobová kašna se sochou bakchanta ze 17. století. Prohlídkový okruh jim ukáže nádherné zámecké komnaty s výjimečně zdobenými stropy. Za zmínku stojí Zaječí sál, Ptačí sál i Císařský pokoj.

Zámek Bučovice 3

Zámek je rovněž dějištěm interaktivní výstavy s názvem Moravský aristokrat v labyrintu světa. Své místo zde nachází také tematické výstavy krátkodobého charakteru i expozice s doprovodným programem. Císařský sál slouží také jako obřadní síň.

Zámek Bučovice zahrada

Kromě klasické zpoplatněné prohlídky se můžete zdarma vydat do areálu udržované renesanční zahrady. Ta je v sezóně přístupná veřejnosti až do 18 hodin. K parkovvání můžete využít parkoviště před budovou radnice či parkovací místa na náměstí.

Zámek Bučovice zahrada

Zámek Bučovice zahrada 2

Web: www.zamek-bucovice.cz

Tipy na výlet do okolí

Návštěvníci se mohou vydat také za poznáním nádherného zámku ve Slavkově u Brna, na obnovenou zříceninu hradu Cimburk, nebo pohlédnout až na dno propasti Macocha v Moravském krasu.

Napsat komentář