Zámek Častolovice

Zavítáte-li někdy do kraje kolem Hradce Králové, určitě byste neměli vynechat Častolovický zámek a přilehlý zámecký park, který nabízí aktivity pro děti i dospělé. Historie místa sahá až do 13. století, kdy zde byla vodní tvrz.


Historie

Na přelomu 16. a 17. století byla tvrz přestavěna na renesanční zámek. V této podobě zůstalo sídlo s malými úpravami dodnes. Koncem 19. století byl založen rozsáhlý anglický park, ve kterém najdeme množství různých dřevin a keřů. Zámek byl v polovině 20. století zkonfiskován státem a až v roce 1992 byl v restitucích navrácen současné majitelce hraběnce Dianě Phipps Sternbergové, která zámek zrekonstruovala a dále jej udržuje.

V expozici zámku naleznete hodnotná umělecká díla barokních mistrů, dobově zařízené pokoje, Rytířský sál, ve kterém můžete zkoumat historii rodu Šternberků, zámeckou kapli a arkádovou chodbu, která vyniká jedinečným světlem.

Při prohlídce nevynechejte místní kavárnu s posezením na nádvoří a ochutnejte vynikající dezerty.

Mini zoo

Nedílnou součástí je také zámecký park a místní minizoo, kterou si zamilují především děti. Najdete zde jednak domácí zvířata jako jsou prasátka, kozy, ovce, poníci nebo slepice, ale také exotičtější lamy či pštrosy. Samostatnou částí jsou voliéry s různými druhy barevných papoušků a pro ty nejmenší zde volně pobíhají morčata a králíčci.

Minizoo není jediným místem, kde můžete v Častolovicích potkat zvířata. Vydejte se na procházku parkem plným různých soch a romantických zákoutí a dojdete k oboře se stádem unikátních bílých daňku a jelenů. Pohled na tato majestátní zvířata v jejich přirozeném prostředí určitě stojí za to. Cestou zpět k zámku se zastavte u rybníku, vedle kterého je hřiště pro děti, altánek s občerstvením a příjemné posezení. Poslední dominantou parku je rozsáhlá sbírka růží paní majitelky. Nejlépe ji oceníte v letních měsících, kdy je více než 200 druhů růží rozkvetlých a zdobí zahradu.

Fotogalerie

Web: www.zamek-castolovice.cz

Tipy na výlet v okolí:

Napsat komentář