Zámek Choltice a okolí


Pokud zavítáte do Pardubického kraje, respektive, přesněji řečeno na Přeloučsko, doporučujeme návštěvu nedalekého městyse Choltice. Najdete zde barokní zámek s anglickým parkem, přecházejícím v 70 hektarovou oboru se starobylými platany, duby, habry a jinými přírodními krásami.

Co zámek Choltice nabízí?

Již nádvoří zámku vám nabídne velmi příjemný zážitek z hezkého prostředí a kouzelné kašny chrlící vodu. Lavičky a jiná posezení jsou zde samozřejmostí.

Na zámku můžete projít dva prohlídkové okruhy. Jeden se týká historie zámku. Těšit se můžete na ukázku historických zbraní, hudebních nástrojů, knihovny s čítárnou, jídelnu a v neposlední řadě chloubu choltického zámku, kapli sv. Romedia.

Druhý okruh je určený především pro děti. Jedná se o Muzeum vodníků, jehož patronem je známý herec Josef Dvořák a expozici černého divadla, což je prostor s nasvícenými pohádkami a ukázka toho, jak černé divadlo funguje.

Pokud vás přepadne hlad nebo žízeň, najdete zde i zámeckou restauraci s bohatou nabídkou jídel a nápojů a možnosti vychutnat si dobroty venku i za nepříznivého počasí, neboť restaurace je vybavena velkou krytou předzahrádkou.

Zámek Choltice

Zámecká obora

Procházka krásnou zámeckou oborou bude určitě příjemným zážitkem. Projdete kolem rybníků, přes mostky, vidět můžete prastaré duby a habry nebo košatý platan, pod kterým se konají svatby a jiné slavnostní obřady. Pro děti je zde postaveno velké hřiště s mnoha atrakcemi a dospělí i děti mohou potom využít discgolf, jehož stanoviště procházejí celou zámeckou oborou.

Okolí

Pokud by vám krásy Choltic nestačily, je možné se vydat do 5 km vzdálených Horních Raškovic a navštívit 14 m vysokou rozhlednu Barborku, nebo do nedalekých Svojšic a prohlédnout si gotickou tvrz ze 14. století, založenou vladykou Mikšíkem ze Svojšic. Více najdete na webových stránkách.

Web: www.zamek-choltice.cz

Doporučujeme také navštívit: