Zámek Chropyně dokumentuje historii kraje i dílo moravského Picassa


Objevte půvab malého města na Hané, které se nachází asi sedm kilometrů od Kroměříže. Město Chropyně (Zlínský kraj) se může pochlubit hned několika zajímavostmi. Jednou z nich jsou vyhlášené několikadenní Chropyňské hody.

Návštěvníci města mají možnost navštívit nádherný dvoupatrový renesanční zámek s věží a také se projít po březích místního rybníčka, která je lemovaný vzrostlými stromy a poskytuje útočiště vodnímu ptactvu.

Zámek je spojený s legendární postavou krále Ječmínka, který se narodil v ječném poli a je vyvolený k tomu, aby zachránil svůj národ v jeho nejhorší chvíli.

Z historie zámku Chropyně

Původní stavbou byla obranná středověká tvrz, která byla vystavěna v průběhu 16. století. V následujícím 17. století došlo k její renesanční přestavbě, kdy byla přistavěna věž i kaple.

Dnešní podobu získala až v 18. století století, a to především přičiněním biskupa Karla lotrinského.V 19. století došlo k úpravám a přestavbě dvou nejzajímavějších sálů zámku – Ječmínkova a Rytířského.

Po 2. světové válce byl zámek zestátněn. K posledním stavebním úpravám došlo v letech 1973 – 1983.

Expozice zámku

V současné době v jeho areálu sídlí Muzeum Kroměřížska a také zajímavá expozice věnovaná životu a dílu nadaných chropyňských rodáků – hudebního skladatele Emila Axmana (1887 – 1949) a malíře Emila Filly (1882–1953).

Grafik i sochař Filla byl významným představitelem expresionismu a kubismu. V roce 1998 byl posmrtně vyznamenán řádem Tomáše Garrigua Masaryka. Expozice s dílem obou umělců se nachází ve 2. patře zámku.

Rytířský sál vás překvapí rozsáhlou sbírkou zbraní, Ječmínkův vás uvede do světa vašich babiček a ukáže vám nástroje používané k obdělávání půdy, rybnikářství, ale i běžné předměty denní potřeby. Oba sály najdete v prvním patře zámku.

Naučná stezka Chropyňský rybník

Národní přírodní památka je neodmyslitelnou součástí zámku. Jeho okolím vás provede naučná stezka, která je snadno přístupná i rodinám s dětmi. Ta vás prostřednictvím 12 informačních tabulí seznámí s historií kraje, zámku, vznikem rybníka a také flórou i faunou v jeho okolí. K dispozici se nabízí i ornitologická pozorovatelna a dětské hřiště. Návštěvníci mají možnost využít parkoviště na ulici Komenského, nedaleko rybníka.

Zámek Chropyně fotogalerie

Web: www.muzeum-km.cz/chropyne.php