Zámek Děčín i jeho růžovou zahradu si oblíbíte

Děčín je malebné město v Ústeckém kraji, kde se stékají řeky Labe a Ploučnice. Nad městem na skále se tyčí krásný zámek a naproti se skví strmá Pastýřská stěna. Okolní hory jsou součástí Českého Švýcarska a Českého Středohoří. 

Zámek Děčín zajímavosti z historie

Děčínský zámek stojí na skále nad řekou a obklopuje jej městská zástavba. Původní hradiště, které na tomto místě stálo, pochází až z 10. století. Strážilo významnou labskou obchodní cestu, na které se čile obchodovalo již od dávných dob.


Zámek Děčín

Ve 13. století zde byl postaven kamenný hrad, který vlastnil rod Vartenberků. V roce 1444 byl dobyt a vypálen. V druhé polovině 16. století zbytky kamenného hradu rod rytířů z Bünau přestavěl na renesanční zámek, který se v témže století dostal do vlastnictví rodu Thun – Honenstain. Pod jeho vlastnictvím vzkvétal. Byl změněn a zveleben do dnešní podoby. Byly přistavěny zahrady a barokní části zámku.

Obliba zámku stoupala a v 19. století se stal střediskem kultury a politického dění v zemi. Navštívilo jej mnoho panovníků a slavných osobností. Je spjat také s Dr. Miroslavem Tyršem, zakladatelem Sokola, který zde pobýval, můžete si prohlédnout Tyršovu světnici.

Ve dvacátém století, kdy zámek obsazovaly různé dobyvatelské armády, byl zdevastován. Dnes je však oblíbeným turistickým centrem s mnoha zajímavými atrakcemi.

Zámek Děčín 2

Vybavení zámku a akce

Uvnitř zámku spatříte krásné komnaty jeho původních obyvatel vybavené dobovými předměty. Navštívíte jídelnu, soukromé pokoje, dámský a pánský salon, obrazárnu, kapli sv. Jiří a sídlo knížete Františka Thuna. Z oken zámku uvidíte úchvatné pohledy na řeku Labe.

V objektu zámku je také barokní konírna, Růžová zahrada, kde se připravuje akce adopce růží, gloriet a kostel Povýšení Sv. Kříže. Na zámku se koná mnoho akcí, festivaly, výstavy, akce pro děti, noční prohlídky a jazzové podvečery.

Zámecká Růžová zahrada

V zámecké zahradě roste vinná réva, z níž se vyrábí kvalitní vína, která zrají v chladných sklepeních zámku. Pořádají se zde také svatby a můžete se rovněž ubytovat na noc ve stylově zařízených pokojích.

Zámek Děčín 3

Parkování

Nejbližší parkoviště (placené) u zámku je v ulici Tyršova u Okresního soudu, kdo by chtěl zaparkovat zdarma a také se po Děčíně projít, ten může auto nechat pod knihovnou u řeky Labe na zdarma dostupném parkovišti Labská.

Video jak se sem dostat autem je zde.

Otevírací doba

  • V zimě (leden, únor): 10 – 16h
  • V hlavní sezoně (červenec, srpen): 9 – 18h
  • V dalších měsících: 9 – 17h

Vstupné + prohlídky

Děčínský zámek nabízí 3 prohlídkové okruhy:

  • Zlatá léta děčínského zámku
  • Návštěva u knížete Františka Thuna
  • Barokní perly zámku

Ceny se liší, pokud se vydáte jen na 1 okruh nebo si jich zaplatíte víc, proto aktuální ceník najdete na webových stránkách.

Web: www.zamekdecin.cz

Ubytování v okolí

Děčín výlety:

Napsat komentář