Zámek Dobříš u Příbrami má nádherný francouzský park


Soukromý dobříšský zámek, nacházející se ve stejnojmenném městě u Příbrami, je jedním z nejkrásnějších u nás. Areál je obklopen lesy a je vyhledávaný pro zimní i letní rekreaci.

Jeho majitelem je Jerome Colloredo-Mannsfeld, který zámek udržuje v nynější podobě. V okolí zámku nechybí ani francouzské zahrady, které svou architekturou navozují atmosféru vídeňského Schönbrunnu.

Historie

Nynější podoba Dobříše byla vybudována přibližně v polovině 18. století Jindřichem Mannsfeldem. Její historie však sahá až k Janu Lucemburskému.

Rod Colloredo-Mannsfeld zde žil až do roku 1942, kdy byl zámek vyvlastněn německou říší a později znárodněn. Následně byl užíván jako Domov spisovatelů. Žil zde mimo jiné i český autor Karel Čapek nebo Adina Mandlová, česká divadelní herečka. Ke konci 20. století bylo vlastnictví vráceno původním vlastníkům.

Okruhy

Zámek nabízí okruh s názvem Galerie JCM. Trvá přibližně 30 minut a návštěvníky seznámí s obrazy rodiny Colloredo-Mannsfeld, italskými mistry 18. a 19. století.

Francouzský park

Můžete se také projít zámeckým parkem. Zde najdete revitalizovanou oranžérii, která dodnes funguje jako skleník. Dříve nefunkční fontány se také dočkaly opravy, a proto se již nyní můžete těšit právě na ně.

Zajímavosti

Nedaleko od Dobříše se nachází letní sídlo a památník spisovatele Karla Čapka. Ten zde pobýval, užíval si krásy venkova, a dokonce zde napsal i knihy jako je Válka s mloky, Bílá nemoc nebo Cesta na sever.

Také tady najdete i bývalou synagogu, nebo na severu města na vrchu Větrník i židovský hřbitov.

Informace

Zámek nabízí možnost ubytování v romantických pokojích včetně hotelového fitness. Můžete si pronajmout horské kolo a objevovat krásu okolních cyklostezek. Ty vedou například kolem celého města Dobříše, nebo přes Knížecí studánky podél Lipižského potoka.

Majitel také nabízí zámecké prostory ke konání svatebních obřadů, oslav nebo posezení v restauraci.

Parkování

V blízkosti areálu se nachází 3 parkoviště.

Fotogalerie

Web: www.zamekdobris.cz

Navštivte také:

Napsat komentář