Zámek Holešov má i hvězdárnu


Návštěvníci města Holešov mohou kromě unikátních židovských památek obdivovat také raně barokní zámek. Ten si v nedávné době prošel náročnou rekonstrukcí, která jen zvýraznila jeho atraktivitu.  Prostory zámku vás provede příjemný průvodce a seznámí vás s jeho historií.

Můžete se těšit na skvostný Velký sál, nádhernou sala terrenu, bohatou štukovou výzdobu i stropní malby.  K prohlídce se nabízí také zámecká kaple, Zemanova kovárna, hvězdárna v zámecké zahradě či hudební klub ve sklepení zámku.

Z historie zámku

První zmínky o holešovské tvrzi se objevují okolo roku 1245. V polovině 16. století byla pozdně gotická tvrz přestavěna na renesanční zámek. Hrabě Jan z Rottalu zakoupil zámek zničený následky třicetileté války a za pomoci vídeňského architekta nechal zámek přestavět. Další z rodu Rottalů – František Antonín se v průběhu 18. století zasloužil o bohatou vnitřní výzdobu i zámeckou kapli. Poslední stavební změny byly provedeny v průběhu 19. století. Roku 1940 byl zámek prodán zemskému úřadu v Brně.

Akce na zámku

Zámek Holešov je přístupný veřejnosti téměř celoročně. Kromě klasické prohlídky nabízí také zajímavé expozice s různou tematikou. Návštěvníci se mohou dobře najíst ve stylové zámecké restauraci. Zámek je dějištěm mnoha kulturních, společenských i sportovních událostí (Festival židovské kultury Ha-Makom, Dožínky). V zámecké zahradě se pořádají srazy veteránů, hudební akce Holešovská regata i start a dojezd Bikemaratonu Drásal. Zámek také slouží jako jedinečné místo pro uzavření manželství.

Zámecká zahrada

Udržovaná zámecká zahrada ve francouzském stylu se rozprostírá na ploše 62 ha. Její dominantou je vodní nádrž ve tvaru Neptunova trojzubce, kterou doplňuje stromořadí. Návštěvníci mohou do zahrady celoročně a vychutnávat si její proměny v závislosti na ročním období.

Mezi další zajímavosti zámeckého parku patří malá hvězdárna s pomníkem holešovského rodáka – hudebního skladatele F. X. Richtera.

Web: www.holesov.info

Památky a zajímavosti v okolí

V okolí holešovského zámku se nachází také známá Šachova synagoga a na ni navazující židovský hřbitov. Vyznavači turistiky i cyklistiky se mohou vydat na poutní místo – Svatý Hostýn. Pokud máte rádi kulturu a památky, můžete si vychutnat atmosféru města Kroměříž – Hanáckých Athén.

Fotogalerie

Kam dál na výlet:

Květná zahrada Kroměříž je skvost, který by měl každý vidět