Zámek Hranice na Moravě je renesanční klenot

Město Hranice leží na soutoku řek Bečvy a Veličky, na východ od Olomouce. Jeho historie sahá až do 12. století. Návštěvníci se mohou těšit na unikátní opevněné historické centrum. Jeho dominantou je bezpochyby čtyřkřídlý zámek s pozdně renesančním arkádovým nádvořím, který dnes slouží jako sídlo městského úřadu, ale také jako muzeum a galerie.


Zámek Hranice na Moravě historie

První zmínka o tvrzi se datuje do roku 1398. Ta byla následně přestavěna na kamenný hrad, který rod Perštejnů postupně architektonicky obměnil a rozšířil. Dalšími majiteli zámku byli Jan Kropáč a Zdeněk Žampach, který se zasloužil o jeho dnešní podobu. Od 17. století do roku 1945 využíval rod Dietrichsteinů. V zámku byly byty a kanceláře. Po válce je jeho majitelem stalo město Hranice a v letech 1996 – 1998 si zámek prošel náročnou rekonstrukcí.

Zámek Hranice na Moravě

Dění na zámku

V přízemí zámku se nachází turistické infocentrum, stylová kavárna a také muzeum s galerií. Interiér prvního patra je navíc doplněný o sochu a fotodokumentaci oprav zámku.

Interiér zámku v Hranicích

Příznivci vážné hudby i přednášek s různou tematikou se mohou vydat do Zámeckého klubu ve sklepních prostorách. K areálu zámku patří také terasovitá zámecká zahrada s výhledem na krajinu, doplněná o funkční fontánu, dětské hřiště, udržované záhony i venkovní amfiteátr.

Zámecká zahrada

Přístup k zámku a historické centrum

Zámek je poměrně snadno přístupný z hlavní příjezdové komunikace. Jiráskova ulice vás přímo přivede k budově zámku. Následně můžete projít Perštejnským náměstím a pokračovat v prohlídce historické části. Tam se nachází jedinečné památky jako kostel sv. Jana Křtitele s kamennou fontánou, Stará radnice, Synagoga s galerií, Městské muzeum a další.

Hranice na Moravě centrum

Zajímavosti v okolí

V těsné blízkosti Hranic na Moravě se nachází malé lázeňské městečko Teplice na Bečvou s unikátními přírodními památkami – Zbrašovskými aragonitovými jeskyněmi a Hranickou propastí. Pokud vás zajímá lidová kultura, můžete vyrazit do nedalekého skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. Další zajímavou destinací je zřícenina skalního hradu Pulčín a skalní město.

Čtěte dále:

Napsat komentář