Zámek Kačina a Muzeum českého venkova najdete u Kutné Hory

Zámek Kačina se nachází 7 kilometrů od Kutné Hory. Patří do empírového stylu a je jednou z nejvýznamnějších empírových staveb v České republice. Expozice nabízejí seznámení s historií rodu Chotků a archeologické krásy Kačiny.


Zámek Kačina otevírací doba

Je pravidelně otevřen každý den od 9:00 do 17:00 hod.

Zámek Kačina

Zajímavosti z historie

Jako rekreační sídlo si nechal zámek postavit na začátku 19. století Jan Rudolf Chotek, tehdejší nejvyšší purkrabí Království českého. Avšak průběh stavby nepříznivě ovlivnil státní bankrot, a tak se musela stavba přerušit. I přesto byl zámek roku 1823 dostavěn. Až do 2. světové války žili na zámku Chotkové. Během války začali Kačinu okupovat příslušníci Hitlerovy mládeže a nacistické jednotky SS. Roku 1950 byl zámek předán do správy Zemědělskému muzeu jako výstavní a muzejní prostor.

Zámek Kačina 2

Zámek Kačina 3

Zámecké okruhy

Zámek nabízí základních pět okruhů a dva speciální na objednání.

První okruh vám nabídne expozici Hospodářské zázemí pod schody, kde se můžete blíže seznámit se životem služebnictva a navštívit místní konírnu.

Druhý okruh vás zavede do zámeckých interiérů, přiblíží vám historii Chotků, Chotkovská panství a stavitele zámku.

Třetí okruh – rozsáhlá knihovna, která se nachází v levém křídle zámku, divadla, kaple a galerie.

Předposlední základní okruh vám představí zámecký park a oranžerii, kdy vás průvodce seznámí s přírodní krásou kačinského parku.

Poslední pátý okruh je animační a lektorský. Speciální prohlídky na objednání vás zavedou do reprezentativní komnaty a chotkovské knihovny. Prohlídka je zkrácená pro seniory. Sedmý speciální okruh vám nabídne nejvyšší prostory zámku, půdu a lázně.

Bezbariérová trasa č. 2 – interiéry zámku – je pro pohybově omezené.

Zámek Kačina 4

Zámek Kačina 5

Zámek Kačina 6

Zámecký park

Zámecký park je starší než samotný zámek. Již od roku 1789 jsou v parku prováděny přestavby. Park se stal anglickým na počátku 19. století, v tomto století byly také do parku přistavěny drobné romantické stavby. Dnes je v parku postaven skleník a zahrada léčivých rostlin. Najdete zde mnoho exotických stromů a botanických druhů rostlin. Roku 2017 byla v parku otevřena naučná stezka Ze života hmyzu. Přibližuje malým i dospělým ohrožené druhy hmyzu. Nově je zde také vytvořený čmelín.

Zámecký park je přístupný celý rok bezplatně.

Zámek Kačina - park

Všeobecné informace

  • V zámku můžete najít zámeckou kavárnu. Restaurace také nabízí možnost zajištění piknikových košů s dekou a polštářem, jehož obsah si můžete vychutnat v klidu ve zdejším parku.
  • S sebou si můžete vzít malého pejska v tašce.
  • U zámku se také nachází bezplatné parkování nebo můžete zaparkovat u hostince za poplatek.
  • Zámek také nabízí prostory pro svatby a akce pro školy – základní i mateřské. Programy se odehrávají v interiérech, parku i bylinkové zahrádce.

Web: www.nzm.cz/muzeum-ceskeho-venkova-zamek-kacina

Kam na výlet v okolí:

Napsat komentář