Zámek Karlova koruna – Chlumec nad Cidlinou


Malebný barokní zámek najdete ve městě Chlumec nad Cidlinou, jenž se nachází asi 28 km západně od města Hradce Králové. Stavba zámku se uskutečnila v letech 1721 – 1723. K jeho stavbě přizval hrabě František Ferdinand Kinský českého architekta italského původu Jana Blažeje Santiniho – Aichela a pražského stavitele Františka Maxmiliána Kaňku.

Zámek Karlova koruna

Název dostal na počest návštěvy císaře Karla VI. V roce 1943 došlo k velkému požáru, při kterém byl zámek velice poškozen. Po několikaleté rekonstrukci byl zámek pro veřejnost zpřístupněn až v roce 1969 a Národní galerie zde otevřela svoji expozici pod názvem „Barok v Čechách“. Po roce 1948 byl zámek v držení Československého státu. V roce 1992 se díky restitucím majetek navrací do rukou původních majitelů, a to rodině Kinských.

Expozice zámku a další nabídky využití romantických interiérů

Interiérová expozice seznamuje návštěvníky s dějinami rodu Kinských a chovem koní – chlumeckých plaváků. Zámecký park je otevřen celoročně, můžete ho navštívit i se svými psími mazlíčky a je opravdu rozlehlý. Najdete zde zábavnou stezku pro děti či dětský koutek. Park sám o sobě vybízí k příjemným procházkám během všech ročních období. Pokud dostanete chuť na kávu či limonádu, můžete se občerstvit v kavárně Café Orangerie, která je přístupná od dubna do října, stejně tak jako prohlídky zámku.

Pokud navštívíte zámek se svými malými ratolestmi, můžete využít prohlídek pro nejmenší. Komteska Nora provede své malé návštěvníky zámeckou expozicí. Ukáže jim knihovnu, jídelnu, ložnice i dětský pokoj. Děti si s ní mohou společně zazpívat její oblíbenou písničku o chlumeckém zámku.

Zámek Karlova koruna pronajímá dva velké reprezentativní sály, další menší salonky, oranžerii, zámeckou kapli i zámeckou zahradu. Jestliže toužíte po romantické svatbě na zámku, tedy právě Karlova koruna vám může tento váš sen splnit. Pořádají se zde civilní i církevní sňatky. Ozdobou vaší svatby mohou být i zdejší domorodci, a sice pávi, které už zdálky při příchodu k zámku můžete slyšet.

Pokud se o své dovolené objevíte v okolí Chlumce nad Cidlinou nebo máte chuť udělat si příjemný výlet, určitě tuto barokní památku neopomeňte. Zalíbí se jak vám dospělým, tak i vašim dětem, které se zde rozhodně nudit nebudou.

Fotogalerie

Web: www.karlovakoruna-zamek.cz

Ubytování v okolí

Související:

Napsat komentář