Zámek Konopiště – významná památka České republiky

Jednou z nejvýznamnějších památek České republiky je právě státní zámek Konopiště. Část z něj je dochovaná ze středověké pevnosti, jejíž výrazný architektonický typ v Čechách je výjimečný. Velkou hodnotu také získal díky svému vnitřnímu vybavení – uměleckým sbírkám a historickým předmětům.


Na Konopišti se také odehrály důležité historické události jako byla diplomatická jednání, zápasy, vojenská střetnutí či činnost řemeslníků a umělců.

Zámek Konopiště

Historie zámku Konopiště

Zámek byl založen roku 1294 pravděpodobně pražským biskupem Tobiášem nedaleko jeho rodného města Benešova. Při stavbě se nechal inspirovat hlavně francouzskými pevnostmi. Poté, co rod Benešů vymřel, přešlo Konopiště roku 1327 do rukou Šternberků.

Další tři staletí poté zámek postupně obydlovalo mnoho šlechtických rodů, mezi něž patřili například Lobkovicové nebo Vrtbové či na krátkou dobu získal zámek i Albrecht z Valdštejna. Nakonec koupil zámek roku 1887 s celým jeho panstvím František Ferdinand d’Este. Jako dědictví v zámku zanechal sbírky po jeho italských předcích.

Státní zámek Konopiště

Po úspěšném atentátu na Františka Ferdinanda d’Este přešel zámek do vlastnictví státu. Přestavba zámku, kterou známe dnes, se dochovala od doby, kdy zámek obýval František Ferdinand d’Este s jeho rodinou.

Medvědárium

Na Konopišti je chov medvědů již dlouholetou tradicí. Začal s tím v 19. století rod Lobkoviců. V současné době se na Konopišti chová vzácný druh medvěda ušatého.

Zámecké okruhy

Návštěvníci si mohou vybrat z pěti okruhů. První okruh vás zavede do salonů jižního křídla, kde vám bude představena ohromná sbírka trofejí zvířat a historické dědictví v podobě obrazů a porcelánu. Druhým okruhem jsou salony severního křídla, kde si můžete prohlédnout nejstarší prostory zámku. Ve třetím okruhu můžete vidět soukromé pokoje rodiny Františka Ferdinanda d’Este. Čtvrtá trasa nese název Lovecká a návštěvníkům nabízí k vidění exotické trofeje, sbírky loveckých zbraní či seznámení se s tradicí honu na Konopišti. Poslední pátý okruh vás zavede do Gotického sklepení, kde se teplota pohybuje kolem 13°C. Tento okruh je otevřen pouze v letních měsících.

Zámek Konopiště 2

Místa k vidění

Růžovou zahradu založil kolem roku 1900 arcivévoda František Ferdinand d’Este. Nachází se zde mnoho skleníků s teplomilnými a subtropickými rostlinami.

Zámek Konopiště - růžová zahrada

Pokud máte rádi dobrodružství, střelnice s pohyblivými a akustickými terči je tím správným místem pro vás. Nachází se zde kulečníková dráha a lovecké trofeje. Střelnici najdete nedaleko bývalých stájí.

Muzeum sv. Jiří se nachází v bývalé oranžerii u jižní terasy zámku. Sbírka s motivem sv. Jiří nemá v Čechách obdoby. Hodnotné a různorodé předměty shromáždil především František Ferdinand d’Este. Výstava byla dokonce oceněna cenou Europa Nostra.

Zámek Konopiště - růžová zahrada 2

Obecné informace

  • Zámek nabízí možnost pořádání svatebních obřadů
  • Nedaleko zámku se také nachází parkoviště

Web: www.zamek-konopiste.cz

Ubytování v okolí

Kam dál na výlet:

Napsat komentář