Zámek Kozel je nejnavštěvovanější v západních Čechách

  • zámek kozel

Na lovecký zámek Kozel jsme vyjeli v době červnových povodní 2013, v Plzni kolabovala doprava, proto jsme se městu vyhnuli, parkoviště ve Šťáhlavech je prostorné i pro autobusy.

Státní zámek Kozel

Šipka nás vede k mostku přes řeku Úslavu, již je po kulminaci, ale je ještě divoká a rozlitá do okolí, výška hladiny i průtok je na webových stránkách zámku www.zamek-kozel.cz. Jaká je otevírací doba zde také najdete.

Kolem Lopateckého rybníka s kačenkami vcházíme do zámeckého parku plného kvetoucích keřů a krásných stromů, potkáme veverku, nejnavštěvovanější zámek západních Čech je na mírném kopci.

S průvodkyní vcházíme na nádvoří přízemní budovy, zde je výstava plastik Aleše Veselého, vernisáž s průvodním slovem autora mohla být zajímavá, autor byl profesorem AVU v Praze a několik jeho soch je umístěno na veřejných prostranstvích po celém světě. Tato technická zařízení trochu souvisí i s technickými detaily zámku, místnosti služebnictvo vytápělo keramickými kamny, do kterých se přikládalo přímo ze dvora, nebo ze systému chodbiček, aby nerušilo panstvo ve vnitřních místnostech. Ve vstupní hale služebnictvo očekávalo zazvonění různě naladěných zvonků, aby věděli, do které místnosti mají jít pro zadání úkolu.

Na zámku Kozel je i kaple, akce jako je např. svatba se zde pořádá také často.

Prohlídka končí v malém zámeckém divadle, které majitel Arnošt Valdštejn nechal postavit pro své děti z maštale pro koně. Na oběd se zastavíme ve Šťáhlavech na náměstí v Pizza Baru, mají výtečné hotovky – dva kusy masa s pěti velkými knedlíky za 70 Kč, desítka z Plzně za 21 Kč. Žijí zde šťastní lidé, proto se zde usadili na komíně čápi, ale nechtěli se nechat vyfotit. Cestou domů vidíme v Berouně rozlitou Berounku v kulminaci, na benzince v Rudné si fotím zajímavou ceduli.

Rádi navštěvujete hrady a zámky? Pak se Vám budou líbit články ve stejnojmenné sekci na našem webu.

Foto galerie

Ubytování

Ubytování v okolí zámku Kozel

 

Odkazy

Mapa – kde leží Zámek Kozel

Wikipedie

Sdílejte článek s přáteli
  •  
  •  
By |2019-05-29T16:45:26+02:00Září 5th, 2013|Hrady a zámky, Tipy na výlet|

Jeden komentář

  1. Nina 2.10.2018 v 15:19

    Jej, zde jsme zrovna byli minuly mesic. Jeli jsme na kole a vzhledem k tomu, ze jo to docela dalka i na kolech, prespali jsem tam nedaleko a druhy den se vratili. Po cestě je spoustu zajimavych ,,atrakci“. Doporučuji

Napsat komentář