Jedním z nejkrásnějších zámků České republiky je právě Kynžvart. Kdysi to bývalo sídlo rakouského kancléře Klemense von Metternicha, který zde zanechal nádherné skvosty získané za jeho života.
Státní zámek nabízí rozlehlé zahrady, krásné interiéry, které člověku dodají pocit barokního a klasicistního stylu a ještě úchvatnější venkovní architekturu, kterou realizoval architekt Pietro Nobile. Zdánlivě malý zámek nám nabízí ke zhlédnutí mnoho uměleckých děl, zbraní, vzácných knih či prvotisků a loveckých trofejí.
Kynžvart můžeme najít v Karlovarském kraji, 20 km jihovýchodně od Chebu. Je pod vlastnictvím státu a jeho zahrady jsou pro turisty volně přístupné.
Obsah článku
Interiéry zámku
Uvnitř zámku se nachází mnoho pokojů. Můžeme v nich najít například zlatý jídelní servis, velký kulečníkový stůl či se přes interiéry můžeme dostat do zámecké kaple. Také je zde zámecká knihovna, která je svým žánrovým fondem nejrozsáhlejší v České republice.
A jedním z největších skvostů jsou dvě egyptské mumie, jejichž stáří je odhadováno na 3 500 let.
Zámecký park
Zámecké zahrady nabízejí turistům ohromnou spoustu historických památek a míst k objevování. Jedním z nich je zahradní rybník.
Také zde můžeme najít Ptačí alej s exotickými druhy stromů.
Dalším skvostem parku je Františkův monument na Antonínském vrchu. Jedná se o obelisk, který čítá 15 metrů a je vytvořen z granitu. V neposlední řadě je zde Zámecký pivovar a empírová čajovna, která se využívala až do třicátých let minulého století a je jednou z nejnavštěvovanějších částí parku. Mezi památky také patří Lví pramen, který je zdoben hlavou lva – mosazným chrličem.
Zámecký park je proslulý i staletou lípou velkolistou, která pochází pravděpodobně z roku 1693 a je vyhlášena památným stromem.
Zámecké okruhy
Kynžvart nabízí pět okruhů, ve kterých se nachází i okruh pro pohybově omezené návštěvníky – bezbariérový zámek. Také nabízí okruh pro děti, pro které bude prohlídka podána pohádkovou a magickou formou. Děti se mohou setkat s čarodějnicí Agátou, bílou paní, anebo princeznou Markétou. Třetí prohlídkou je anglický park. Předposlední prohlídkou jsou již samotné interiéry a posledním okruhem je muzeum a kabinet kuriozit.
Otevírací doba a obecné informace
Od května do září je zámek pravidelně otevřený od úterý do neděle. Pro předem objednané skupiny je zámek otevřen celoročně.
V blízkosti zámku je placené parkoviště.
Nachází se zde kavárna Zámecké kafíčko, hotel a restaurace Metternich a restaurace s golfem The One coffee lounge.
Zámek nabízí spousty programů pro školy, akcí pro veřejnost, pořádá svatby a nabízí pronájmy a ubytování.
Lázně Kynžvart
Lázně zde slouží už od roku 1822. Léčí se zde respirační a kožní onemocnění a u dětí některé formy obezity a psychosomatické poruchy.
Parkování
Zámek je od lázní celkem daleko, proto je lepší autem popojet a využít parkoviště naproti lázeňské kavárně Café Praha. Zaparkujete zde zdarma.
Minerální prameny
Kousek nad parkovištěm najdete pramen Helena a Viktor. Jejich voda obsahuje hodně minerálů, při větší konzumaci byste proto mohli mít střevní potíže.
Poté, co přejdete silnici, dojdete po NS Kynžvartské kyselky k pramenu Richard. Pojmenován byl po synovi kancléře Metternicha. Ten se postaral o rozvoj lázeňství v těchto lázních. Pramen je zpoplatněný, ale není to nic hrozného, litr stojí 2 kč.
Viděli jsme hodně lidí, kteří si zde čepovali opravdu desítky litrů tohoto pramene, chuťově tedy jistě bude dobrý.
Co zde ještě vidět
Cestou zpět k autu můžete vidět miniaturní model národního hřebčína v Kladrubech.
Nakonec jsme využili Kneippův chodník, ten je malý, ale po celodení tůře poslouží výborně. Potok zde protékající má v zimě kolem 4C a v létě cca 10C.