Zámek Kynžvart – letní sídlo kancléře Metternicha


Jedním z nejkrásnějších zámků České republiky je právě Kynžvart. Kdysi to bývalo sídlo rakouského kancléře Klemense von Metternicha, který zde zanechal nádherné skvosty získané za jeho života.

Státní zámek nabízí rozlehlé zahrady, krásné interiéry, které člověku dodají pocit barokního a klasicistního stylu a ještě úchvatnější venkovní architekturu, kterou realizoval architekt Pietro Nobile. Zdánlivě malý zámek nám nabízí ke zhlédnutí mnoho uměleckých děl, zbraní, vzácných knih či prvotisků a loveckých trofejí.

Kynžvart můžeme najít v Karlovarském kraji, 20 km jihovýchodně od Chebu. Je pod vlastnictvím státu a jeho zahrady jsou pro turisty volně přístupné.

Interiéry zámku

Uvnitř zámku se nachází mnoho pokojů. Můžeme v nich najít například zlatý jídelní servis, velký kulečníkový stůl či se přes interiéry můžeme dostat do zámecké kaple. Také je zde zámecká knihovna, která je svým žánrovým fondem nejrozsáhlejší v České republice.

Zámecká knihovna - Kynžvart
Zámecká knihovna – Kynžvart

A jedním z největších skvostů jsou dvě egyptské mumie, jejichž stáří je odhadováno na 3 500 let.

Egyptské mumie - Zámek Kynžvart
Egyptské mumie – Zámek Kynžvart

Zámecký park

Zahradní rybník - Zámek Kynžvart
Zahradní rybník – Zámek Kynžvart

Zámecké zahrady nabízejí turistům ohromnou spoustu historických památek a míst k objevování. Jedním z nich je zahradní rybník.

Ptačí alej - Zámek Kynžvart
Ptačí alej – Zámek Kynžvart

Také zde můžeme najít Ptačí alej s exotickými druhy stromů.

Dalším skvostem parku je Františkův monument na Antonínském vrchu. Jedná se o obelisk, který čítá 15 metrů a je vytvořen z granitu. V neposlední řadě je zde Zámecký pivovar a empírová čajovna, která se využívala až do třicátých let minulého století a je jednou z nejnavštěvovanějších částí parku. Mezi památky také patří Lví pramen, který je zdoben hlavou lva – mosazným chrličem.

Zámecký park Kynžvart
Zámecký park Kynžvart

Zámecký park je proslulý i staletou lípou velkolistou, která pochází pravděpodobně z roku 1693 a je vyhlášena památným stromem.

Zámecké okruhy

Kynžvart nabízí pět okruhů, ve kterých se nachází i okruh pro pohybově omezené návštěvníky – bezbariérový zámek. Také nabízí okruh pro děti, pro které bude prohlídka podána pohádkovou a magickou formou. Děti se mohou setkat s čarodějnicí Agátou, bílou paní, anebo princeznou Markétou. Třetí prohlídkou je anglický park. Předposlední prohlídkou jsou již samotné interiéry a posledním okruhem je muzeum a kabinet kuriozit.

Otevírací doba a obecné informace

Od května do září je zámek pravidelně otevřený od úterý do neděle. Pro předem objednané skupiny je zámek otevřen celoročně.

V blízkosti zámku je placené parkoviště.

Nachází se zde kavárna Zámecké kafíčko, hotel a restaurace Metternich a restaurace s golfem The One coffee lounge.

Zámek nabízí spousty programů pro školy, akcí pro veřejnost, pořádá svatby a nabízí pronájmy a ubytování.

Kavárna - Zámek Kynžvart
Kavárna – Zámek Kynžvart

Web: www.zamek-kynzvart.eu

Výlety v okolí:

Napsat komentář