Po prohlídce zajímavého zámku Zákupy a výtečném obědu v motorestu Lvová pokračujeme 2 km na zámek Lemberk, jsme stále v obci Lvová, místo poledního klidu nás z parkoviště čeká 300 m do mírného kopce.
Lemberk byl založen jako pomezní hrad, střežící významnou obchodní stezku z Čech do Žitavy.
Zámek Lemberk
Původní název hradu byl „Löwenberg“ (lví hora), majitelé – Markvarticové měli ve znaku zlatou lvici na modrém poli. Nejznámější obyvatelkou hradu byla paní Zdislava, svým životním postojem se výrazně odlišovala od žen ve 13. století, projevovala neobvyklé sociální cítění a její obětavosti při pomoci chudým a nemocným se později staly legendami a přetrvaly v paměti lidí dodnes. Dne 21. 5.1995 byla Zdislava papežem Janem Pavlem II v Olomouci svatořečena za dobročinné skutky a zázraky uzdravení.
Tip: Nabídka ubytování nejen v České republice.
U vchodu do zámku je pamětní deska se vzpomínkou na rakouské a pruské vojáky padlé 14. 10.1758 v bitvě u Hochkirchu nedaleko Budyšína, Bajkový sál zámku se tehdy proměnil v obrovský lazaret, v nedalekém lese u Kříže mrtvých je pohřbeno 1.100 vojáků. Ze tří prohlídkových okruhů volíme základní.
Zaujala nás kaple, Bajkový sál s renesančním dřevěným kazetovým stropem z roku 1610 se 77 výjevy z Ezopových zvířecích bajek a velký klenutý Rytířský sál s pozoruhodnou štukovou dekorací, nástropními malbami a freskami s výjevy ze třicetileté války, bohužel okruh nezahrnuje Zdislavinu světničku. Za 20 Kč je možno vystoupat na věž, odkud jsou vidět Lužické hory a vysílač na Ještědu. Jako výstavní síň je dnes využívána původní zámecká konírna spojená jezdeckými schody s průjezdem u brány.
Na zámku se natáčela řada filmů – Císařův pekař a Pekařův císař, Čert ví proč, Zvon Lukáš a Tajemství staré bambitky. Pod zámkem se nachází Zdislavina studánka se zázračnou léčivou vodou, která podle legendy pomohla mnoha lidem s očními nemocemi.
Jaké je vstupné, otevírací doba nebo co uvidíte v okolí, to vše najdete na oficiálním webu.
Web: www.zamek-lemberk.cz