Zámek Milotice – architektonický skvost ukrytý mezi vinicemi


Návštěvu jihovýchodní Moravy si zpestřete prohlídkou jedinečného barokního zámku s bažantnicí a nádhernou zahradou francouzského stylu. Jeho příhodná poloha v blízkosti cyklistických stezek umožňuje propojení poznání i aktivního sportu. Expozice zámku poskytuje pohled do soukromí života jeho posledních majitelů ze známého rodu Seilern-Aspang, jemuž patřil zámek až do roku 1945.

Státní zámek Milotice historie

První zmínky o vodní tvrzi a pozůstatcích vodního příkopu se datují do 14. století. V průběhu 16. století si prošel zámek poměrně rozsáhlou rekonstrukcí v renesančním stylu. Zámek vlastnily tyto rody: páni z Ronova (od roku 1360), páni z Moravan, páni z Kravař (1460), páni z Ojnic, Zástřizlové, Žerotínové, Haugvicové z Biskupic, dokonce i Albrecht z Valdštejna a rod Serényiů, který zámek v průběhu 18. století přestavěl na honosnou barokní rezidenci.

Zámek Milotice

Z novodobé historie

Po konfiskaci zámku na základě Benešových dekretů v roce 1945 přešel zámek do správy státu. V roce 1974 byl zámek zpřístupněn pro veřejnost. V roce 2005 si jeho interiéry prošly opět náročnou rekonstrukcí.

TIP: Synagoga a židovský hřbitov ve Strážnici

V roce 2019 se v jeho prostorách natáčel film Poslední aristokratka podle knižní předlohy Evžena Bočka. Zámek v současné době nabízí také možnost zapůjčení repliky dobových kostýmů.

Prohlídkové okruhy a kostýmy

V současné době si mohou zájemci o prohlídku vybrat ze tří prohlídkových okruhů:

1. Základní okruh zahrnuje prohlídku 17 místností z reprezentačního sídla manželského páru z rodu Seilernů, kteří vlastnili zámek jako poslední. Prohlídka je obohacená o Sál předků a zámeckou kaplli.

2. Okruh zahrnuje kostýmové prohlídky. Návštěvníci mají jedinečnou možnost si projít zámecký park v replice historického kostýmu, popřípadě se svézt v historickém kočáře.

3. Okruh zahrnuje kostýmové prohlídky pro školy a školky. Zámek nabízí speciální program určený pro naše nejmenší obohacený o návštěvu u paní hraběnky. Na tuto prohlídku je však nutné se nejprve objednat.

Dobové kostýmy zámek Milotice

Otevírací doba

Zámek je přístupný veřejnosti v období od května do listopadu. V prostorách zámku se můžete osvěžit ve stylové kavárně nebo si vychutnat sklenku lahodného vína v zámecké vinárně. K prohlídce se nabízí rovněž zámecká konírna i vystoupení s dravci. Snoubenci mají možnost uzavřít manželství v zámecké oranžerii – u nohou soch Amora a Psyché.

Zámek Milotice zahrada

Nádherná zahrada ve francouzském stylu je nyní přístupná pro veřejnost celoročně. V současné době je navíc rozšířená o bažantnici a také zámecké zahradnictví, jež nabízí možnost zakoupení rostlin, okrasných dřevin i zeleninovou sadbu.

Zámek Milotice 2

Můžete se potěšit procházkou ve společností pávů ve stylově udržovaném parku a vychutnat si příjemnou atmosféru umocněnou vůní zámeckých růží a levandule.

Pohled do zahrady zámku Milotice

Web: www.zamek-milotice.cz

Milotice výlety:

Napsat komentář