Zámek Milotice – architektonický skvost ukrytý mezi vinicemi


Návštěvu jihovýchodní Moravy si zpestřete prohlídkou jedinečného barokního zámku s bažantnicí a nádhernou zahradou francouzského stylu. Jeho příhodná poloha v blízkosti cyklistických stezek umožňuje propojení poznání i aktivního sportu. Expozice zámku poskytuje pohled do soukromí života jeho posledních majitelů ze známého rodu Seilern-Aspang, jemuž patřil zámek až do roku 1945.

Státní zámek Milotice

První zmínky o vodní tvrzi a pozůstatcích vodního příkopu se datují do 14. století. V průběhu 16. století si prošel zámek poměrně rozsáhlou rekonstrukcí v renesančním stylu. Zámek vlastnily tyto rody: páni z Ronova (od roku 1360), páni z Moravan, páni z Kravař (1460), páni z Ojnic, Zástřizlové, Žerotínové, Haugvicové z Biskupic, dokonce i Albrecht z Valdštejna a rod Serényiů, který zámek v průběhu 18. století přestavěl na honosnou barokní rezidenci.

Zámek Milotice
Zámek Milotice

Z novodobé historie

Po konfiskaci zámku na základě Benešových dekretů v roce 1945 přešel zámek do správy státu. V roce 1974 byl zámek zpřístupněn pro veřejnost. V roce 2005 si jeho interiéry prošly opět náročnou rekonstrukcí.

TIP: Synagoga a židovský hřbitov ve Strážnici

V roce 2019 se v jeho prostorách natáčel film Poslední aristokratka podle knižní předlohy Evžena Bočka. Zámek v současné době nabízí také možnost zapůjčení repliky dobových kostýmů.

Prohlídkové okruhy a kostýmy

V současné době si mohou zájemci o prohlídku vybrat ze tří prohlídkových okruhů:

1. Základní okruh zahrnuje prohlídku 17 místností z reprezentačního sídla manželského páru z rodu Seilernů, kteří vlastnili zámek jako poslední. Prohlídka je obohacená o Sál předků a zámeckou kaplli.

2. Okruh zahrnuje kostýmové prohlídky. Návštěvníci mají jedinečnou možnost si projít zámecký park v replice historického kostýmu, popřípadě se svézt v historickém kočáře.

3. Okruh zahrnuje kostýmové prohlídky pro školy a školky. Zámek nabízí speciální program určený pro naše nejmenší obohacený o návštěvu u paní hraběnky. Na tuto prohlídku je však nutné se nejprve objednat.

Dobové kostýmy zámek Milotice
Dobové kostýmy

Otevírací doba

Zámek je přístupný veřejnosti v období od května do listopadu. V prostorách zámku se můžete osvěžit ve stylové kavárně nebo si vychutnat sklenku lahodného vína v zámecké vinárně. K prohlídce se nabízí rovněž zámecká konírna i vystoupení s dravci. Snoubenci mají možnost uzavřít manželství v zámecké oranžerii – u nohou soch Amora a Psyché.

Zahrada

Nádherná zahrada ve francouzském stylu je nyní přístupná pro veřejnost celoročně. V současné době je navíc rozšířená o bažantnici a také zámecké zahradnictví, jež nabízí možnost zakoupení rostlin, okrasných dřevin i zeleninovou sadbu.

Zámek Milotice 2
Zámecká zahrada

Můžete se potěšit procházkou ve společností pávů ve stylově udržovaném parku a vychutnat si příjemnou atmosféru umocněnou vůní zámeckých růží a levandule.

Pohled do zahrady zámku Milotice
Pohled do zahrady zámku Milotice

Expozice dráčka Mráčka v zámecké konírně v Miloticích

Hledáte zajímavý tip na zpestření dovolené s dětmi? Zámek Milotice (Jihomoravský kraj) vám poskytne hned několik možností. Zámecká zahrada vás uvítá svými pečlivě upravenými záhony s růžemi a levandulemi. Zajisté vás potěší pohled na promenádu pyšných pávů a vaši pozornost zaujmou návštěvníci v dobových kostýmech. Máte chuť si obléknout něco stylového a nechat se unést barokní módou? Směle do toho.

Prohlídky zámku v dobových kostýmech

Zámek Milotice nabízí možnost zapůjčení historického kostýmu pro dospělé za 300 Kč a pro dítě za 160 Kč. Kromě kostýmů v barokním, rokokovém i romantickém provedení se nabízí také projížďka v historickém kočáře.

Focení v kostýmech je samozřejmostí. Zámek nabízí i službu profesionálního fotografa. Vaše rodinné album obohatí nevšední fotky vašich malých princezen i rytířů. Pánové se mohou obléknout do hraběcích šatů.

Chvíli klidu i malé občerstvení si vychutnáte v prostorách nádherné zámecké kavárny.

Zámecká konírna

Zámeckou konírnu najdete v těsné blízkosti vstupu do zámku, po levé straně. Vstup do ní je náležitě označený.

V jejích prostorách je pro vaše děti připravena expozice dráčka Mráčka. Expozice je inspirovaná pohádkou Za humny je drak z roku 1982, která se natáčela na zámku v Miloticích.

Děti se mohou těšit na dračí sluj s pokladem, tvořivé dílničky s tematikou dráčka, skládací kostky, dětský koutek i projekcí filmu, spoustu ručně kreslených obrázků s dračími motivy a na závěr získat i drobný dárek. Své potomky si můžete vyfotit také na replice dřevěného koně v prostoru zámeckého barokního brodu.

V zámecké konírně je navíc vystavena expozice krojů z místního kraje, která poskytuje jedinečný pohled na život, našich předků. Dospělí i malí návštěvníci si mohou z blízka prohlédnout běžné předměty z každodenního života svých prababiček.

Vstup do expozice je zpoplatněný. Dospělí návštěvníci mají vstup za 25 Kč, děti nad 3 roky za 10 Kč. Lze uplatnit také rodinné vstupné (2 dospělí a max. 3 děti) za 60 Kč.

Zámecká konírna slouží zároveň jako turistické a informační centrum.

Přístup k zámku a možnost parkování

Zámek je poměrně snadno přístupný od hlavní komunikace z Kyjova i Ratíškovic. Návštěvníci mají k dispozici placené parkoviště před areálem zámku.

Fotogalerie

Mapa

Oficiální stránky zámku

Milotice výlety