Zámek Moritzburg u Dráždan – ideální jednodenní výlet

Pokud přemýšlíte, kam vyrazit s rodinou na jednodenní výlet, máme pro vás skvělý typ! V Německu, nedaleko Drážďan se rozkládá zámek obrovské velikosti, též nazývaný jako Perla saského baroka, ale my ho známe pod svým pravým názvem Moritzburg.


Většině Čechům je velmi známý, protože s ním má Česká republika spojitost, za chvíli se dozvíte jakou.

Zámek Moritzburg – historie

Tento renesanční zámek nechal postavit Mořic Saský roku 1542 -1546, tudíž nese i stejnojmenný název po původním majiteli. Po jeho smrti se zámku ujal král Polský a kurfiřt Saský, kteří nechali vybudovat Lovecký zámek s prvky baroka. Od té doby zde naleznete mnoha loveckých trofejí nebo čínský či japonský porcelán, na který si panovník velmi potrpěl.

Moritzburg zámek - Drážďany Německo

Mezi nejkrásnější jednoznačně patří tzv. „Péřová místnost„. Byla to ložnice krále s ozdobenou postelí a zbylého nábytku pírky z exotických ptáků. Jen pro zajímavost, lůžko se skládá přibližně z 2 milionů pírek, tudíž si asi ani nedokážete představit množství per, které musel k vyšperkování místnosti spotřebovat.

Moritzburg zámek - Drážďany Německo 2

Čím se vlastně zámek dostal do našeho povědomí?

Určitě přemýšlíte, kde jste jen ten zámek viděli. Přijde vám povědomí? Ano, není se čemu divit. Na tomto místě se natáčela naše nejznámější česká pohádka Tři oříšky pro Popelku, v hlavní roli s Libuší Šafránkovou a Pavlem Trávníčkem. Díky pohádce má dnes zámek vysokou návštěvnost v letních i v zimních měsících. Každoročně se zde koná výstava o pohádce a je kompletně v českém jazyce. Z boku zámku na schodišti se můžete vyfotit se střevíčkem, který Popelka tehdy ztratila.

Moritzburg zámek - Drážďany Německo 3

V pohádce je zámek nejlépe vidět při příjezdu Šafránkové na koni Juráškovi. Interiér však ze zámku není.

Moritzburg zámek - Drážďany Německo 6

Okolí zámku

Asi nejvíce se zámek může pyšnit svou překrásnou upravenou zahradou s fontánami. Areál vám zajisté poskytne příjemnou procházku. Můžete si odpočinout i na některých lavičkách, které jsou zde rozmístěny. Zámeček se rozkládá na ostrůvku obklopený rybníky.

Moritzburg zámek - Drážďany Německo 4

Nalezneme zde i jediný maják v Sasku. V 18. století sloužila jako kulisa při jízdách na rybníce. Součástí stavby je i Bažantí zámeček, který v dávných dobách sloužil jako kuchyně. Dnes návštěvníkům nabízí prodej vstupenek do Bažantího zámečku, WC, šatnu, výstavy, muzejní obchod či kavárnu s krásnou venkovní terasou s výhledem na zámek.

Otevírací doba

Kdo jste se přeci jen rozhodli podniknout tento rodinný výlet do Německa, děláte jedině dobře. Tenhle zážitek za to opravdu stojí. Určitě vás bude zajímat provozní doba zámku. Doporučujeme však vyrazit na jaře či v létě. abyste si užili krásu a kouzlo upravované zahrady kolem zámku.

V zimním období = únor – březen – Sobota až Neděle 10:00 – 16:30 (Poslední prohlídka v 16:00)

V letním období = duben – říjen – Každý den 10:00 – 17:30 (Poslední prohlídka v 17:00)

Jaké zaplatíte aktuální vstupné se dozvíte na webových stránkách zámku, informace jsou také v češtině.

Web: www.schloss-moritzburg.de

Mapa

Ubytování Moritzburg a okolí

Související:

Napsat komentář