Po menším zklamání ze zámku ve Veltrusech jedeme do Nelahozevsi na druhý zámek, projíždíme Kralupy nad Vltavou a za chvíli jsme na parkovišti pod renesančním zámkem.
Zámek Nelahozeves
Po kamenném mostě přes příkop, kolem dvou děl u vchodu a přes nádvoří vstupujeme do prodejny suvenýrů, školní výlet zde utrácí své kapesné a vedoucí učitel s druhou částí pospíchá na vlakovou zastávku Nelahozeves zámek. Pro školy zde mají připraven program „Život šlechtice od dětských střevíčků“, je zaměřen na prohloubení znalostí historie a výtvarného umění. Za seniorské vstupné 65 Kč získáme hodinovou zasvěcenou přednášku o historii i současnosti zámku, celé první patro se věnuje roudnické větvi šlechtického rodu Lobkowiczů, kteří zámek koupili v roce 1623, provedli rozsáhlé rekonstrukce a začali zámek využívat pro správu rozlehlého panství. Jako hlavní rodinné sídlo nikdy nesloužil, těmi byl Lobkowiczký palác ve Vídni a později zámek v Roudnici nad Labem.
Procházíme první patro, začínáme v knihovně, která je se 65.000 svazky jednou z nejvýznamnějších soukromých knihoven ve střední Evropě, stěny jsou zaplněny obrazy členů rodu od nejstarších po nejmladší, jedna šlechtična měla devět dětí a portréty všech visí v ložnici, dále jsou zde obrazy nedaleké Roudnice n.L. a hradu Střekov, nejcennější je Hygieia krmící posvátného hada od Petera Paula Rubense a Kristus a cizoložnice od Lucase Cranacha mladšího.
Čtěte další články o českých hradech a zámcích.
Na chodbě jsou vystaveny trofeje zastřelené zvěře s datem, místem a někdy i komentářem, končíme u krásně zpracovaného rodokmenu Lobkovitzů. Po prohlídce nejdeme do hradní restaurace na guláš za 120 Kč, ale dáme přednost hospůdce pod zámkem. Začíná docela silně pršet, proto nenavštívíme nedaleký rodný dům hudebního skladatele Antonína Dvořáka a neprojdeme se po Dvořákově stezce, máme typy na příště.
Web: www.zameknelahozeves.cz (vstupné, akce, otvírací doba, svatba)
Odkazy
Mapa – kde leží státní zámek Nelahozeves
Obec Nelahozeves – info o všem, co se zde děje
Přečtěte si ještě