Zámek Orlík nad Vltavou


Zámek Orlík nad Vltavou zaujme návštěvníky nejen svou polohou na skalním ostrohu při břehu orlického jezera, ale i prohlídkou romantických interiérů. Třešničkou na dortu poté může být projížďka lodí kolem zámku.

Zámek Orlík nad Vltavou

Přesné datum založení Orlíka známo není, ale už ve 13. století zde stála pevnost chránící obchodní stezky. Jak říkají archivní zprávy, právě zde se vybíralo clo za plavbu po Vltavě. Na přelomu 13. a 14. století byl Orlík přestavěn na gotický hrad a sloužil jako jeden z opěrných bodů královské moci. Roku 1357 jej udělil Karel IV. do manství kancléři Dětřichu z Pordic, a tím končí vlastnictví překrásné stavby mezi vladaři.

  Zámek Orlík nad Vltavou 2

Roku 1508 zničil Orlík rozsáhlý požár a tehdejší majitel Václav Zmrzlík ho prodal Kryštofovi ze Švamberka. Ve vlastnictví Švamberků zůstal až do roku 1620, kdy jim byl odebrán za aktivní účast na stavovském povstání. Největší změny dostál Orlík od počátku 19. století, kdy se majiteli stal rod Schwarzenbergů, kteří jej drželi až do roku 1948. Právě tehdy jim byl komunisty znárodněn i s celým panstvím. V rámci restituce jim byl ovšem navrácen roku 1992.

Přečtěte si jaké hrady, zámky a zříceniny máme v Čechách.

Při příjezdu k parkovišti byste se měli obrnit trpělivostí, protože zámek navštěvuje především v létě spousta turistů (parkovné činí 60 korun za osobní automobil). Není divu, už z parkoviště na vás dýchne romantická atmosféra. Čím více se procházkou parkem blížíte k zámku, tím více se pocit výjimečnosti stupňuje.

Zámek Orlík nad Vltavou

Otevírací doba

Prohlídky samotného zámku (otevřeno v turistické sezóně) se konají cirka ve 30 ti minutových intervalech a v prostorách Orlíku se zdržíte asi hodinu. Za návštěvu stojí i tamní toalety na nádvoří zámku. Proč? Zjistíte sami.

Vstupné – ceník

Zámeckou prohlídkou ovšem váš výlet končit nemusí. Když od zámku sejdete mírným kopcem dolů, dostanete se k vodě, kde se střídají lodě a parníky, které vás mohou vzít na nejednu plavbu po Vltavě. Jednou z nejvíce oblíbených je asi půlhodinová plavba kolem zámku s vyhlídkou na Žďákovský most. Cena takové plavby je 100 korun za osobu a děti do 6 let za ni neplatí.

Web: www.zamekorlik.cz

Mapa

Ubytování v okolí přehrady Orlík n.Vl.

Kam dál na výlet:

Napsat komentář