Zámek Pillnitz adventní. Předvánoční světelná noční iluze

V dobu adventní jsme dostali tip na romantickou světelnou podívanou – rozlehlý zámecký park zámku Pillnitz nedaleko Pirny (tedy i Drážďan). Vánoční výzdobu parku ve stylu „Christmas Garden“ je možné vidět již druhým rokem a pro Vánoce 2019 to bylo v období od 14. listopadu 2019 do 5. ledna 2020.


Zámek Pillnitz se svým parkem i „evropskou“ raritou ukrytou ve zdejším skleníku (to je ale již na jiný článek), byly pro nás velkou neznámou.

V plánu bylo dorazit samo sebou po setmění a tak jsme na odstavné parkoviště, které je cca 500 metrů(5 minut pěšky) od zámku – ze směru od Pirny na začátku obce, v těsné blízkosti autobusového nádraží, dorazili již asi jako poslední :) kolem 16h. I přes jeho kapacitu cca 150 aut, jsme místo pro dvě rodinná auta chvilku hledali. Parkování za 3 € na den neurazí.

Cesta z parkoviště na zámek sice není nijak moc značená, ale v tento čas stačilo jít s davem.

Vstupenky si lze objednat předem přes internet i s možností přímo na vybraný časový interval, nebo zakoupit přímo na místě. Pozor ovšem – pokladny byly bokem od fronty před vchodem – asi spíše ve směru, pokud by návštěvník přicházel ze směru z centra obce.

Adventní zámek Pillnitz

Adventní zámek Pillnitz a jeho zahrady

Vánoční okruh se letos rozkládal na cca 2 kilometrové trase. Stezka byla opravdu krásně nasvícena a jedná se rozhodně o velice nevšední zážitek.

Pillnitz zámek - zahrada

Snoubí se v ní nasvícená architektura, parkové rostliny a stromy se světelnou a hudební produkcí a to i vodní. Tisíce světelných dekorací leckde tvoří až pohádkové prostředí. Vše bylo ale decentní a vkusné, vyvolávající poklidnou, vánoční atmosféru.

Zahrady zámku Pillnitz v Německu

Okruh je pravda dosti dlouhý a to i časově – nám (kochajícím se) trval téměř 1,5 hodiny. Proto je potřeba ještě před cestou zvážit účast případných dětských nedočkavců – okruh je pouze jednosměrný a to bez možnosti jakýchkoli zkratek ! :) Je ale možné zpestřit si ho občerstvením asi ve 2/3 trasy. Velké občerstvení je i na konci trasy, kde bylo letos možné využít ledové kluziště (jehož součástí byla půjčovna bruslí).

Ceník vstupného a další informace jsou uvedeny například zde: http://www.drazdany.info/christmas-garden

No už teď se těšíme na letní prohlídku parku i zámku.

Parkování

Zhruba 5 minut pěšky od hlavního vchodu do zámku se nachází Parkoviště „Parkplatz Schloss Pillnitz“ pro autobusy a automobily v Lohmener Straße (poplatek za auto 3 € na den).

Ovšem v letních měsících je nejromantičtější vypravit se na zámek Pillnitz jedním z kolesových parníků Saské paroplavby. Kotviště parníku se nachází přímo pod zámeckým parkem. V Drážďanech kotví parníky na nábřeží Terassenufer, kde se nachází rovněž informační centrum Saské paroplavby a jednotlivá mola.

Přijedete-li na kole po cykloszece z Pirny nebo z centra Drážďan, můžete využít přívoz…

Z centra Drážďan (např. zastávka Prager Strasse) autobusem č. 63 do zastávky »Pillnitzer Platz« nebo »Leonardo da Vinci-Straße«. Nebo tramvají č. 2 na konečnou »Kleinzschachwitz Endhaltestelle«, odtud cca 10 minut pěšky k přívozu přes Labe do Pillnitz.

Navštivte také:

Napsat komentář