Zámek Přerov – muzeum učitele národů i galerie

Původní středověký hrad s rozsáhlým opevněním odolal času i dobyvatelům. Dnes se v jeho prostorách nachází expozice J. A. Komenského a v průběhu roku poskytuje prostor i pro jiné výstavy, které mapují dobové i současné události regionu.


Byl vybudovaný na skále u břehu řeky Bečvy a je obklopen nádherným historickým náměstím, jemuž dominuje památník Jana Blahoslava – dílo sochaře Jaroslava Bílka.

Zámek Přerov

Památník Blahoslava Přerov

Zámek Přerov historie

Výstavba hradu v gotickém stylu se datuje do 13. století. Jeho majiteli byly různé šlechtické rody – Pernštějni, Žerotínové, Magnisové. V průběhu 16. století byl několikrát přestavěn rodem Žerotínů na renesanční zámek. V roce 1906 začal sloužit veřejnosti jako depozitář pro expozice a muzeum. V průběhu třicátých let minulého století zde byla umístěna stálá expozice o životě a působení J. A. Komenského a má zde své místo dodnes.

Muzeum Komenského Přerov

Současné dění na zámku

Na co se můžete těšit? Výstavní plochy zámku jsou plně využité a v každé jeho části je možné se dovědět něco zajímavého o minulosti města Přerova i školství v průběhu různých historických epoch. Mladí snoubenci mají možnost v prostorách zámku uzavřít manželství. Je jim k tomu vyhrazena slavnostní síň v přízemí. Rodiče s dětmi se rádi potěší výhledy ze zámecké věže a seznámí se s tajemstvím tónu zvonu či replikou padacího mostu.

Interiér zámku Přerov

Expozice zámku

V suterénu se nachází expozice Archeologie Přerovska, Lapidárium a parkán. V mezipatře je umístěna dobová rekonstrukce školní třídy ze 17. století a památník J. A. Komenského. V 1. patře sídlí rekonstrukce školní třídy a kabinetu měšťanské školy z doby Rakouska – Uherska, historický sál a galerie. Ve 2. patře je možné shlédnout školní třídu z období první republiky a školní třídu z 50. let 20. století, dále pak expozici Entomologie, Mineralogie, Národopis Hané a Záhoří.

Galerie Přerov

Galerie je umístěna v prostorách bývalé stolárny, jež je přebudovaná do podoby moderní výstavní síně. Pro svou expozici moderního umění i příjemné posezení u kávy využívá také prostranství zámeckého příkopu. Návštěvníci se mohou kromě výstav těšit také na programy s podtextem historických událostí, prezentace starých řemesel, vystoupení šermířů, divadelní slavnosti i na hudební koncerty.

Galerie Přerov

Zajímavosti

Ve vstupu zámku je umístěn jeho haptický model, jež si mohou osahat a prohlídnout z blízka i nevidomí. Jeho autorem je Otakar Ruček. Muzeum Komenského bylo v roce 2002 a 2007 oceněno v kategorii Muzejní publikace („Svět očima Amerlinga“) a Muzejní výstava (výstavu „Šáhni si na ptáka – hmatová výstava o ptačím životě“). Návštěvníci si mohou užít také průchod dobovou fortnou, která vede z náměstí u zámku, přes opevnění k řece.

Ocenění haptický model zámku Přerov

Fortna Přerov

Fortna Přerov 2

Otvírací doba a přístup k zámku

Zámek je se svými expozicemi přístupný celoročně. Poskytuje speciální prohlídky a programy pro žáky a školy. Je poměrně snadno dostupný. Nachází se na Horním náměstí v Přerově v památkové zóně. Nejsnadnější přístup je od břehu řeky po vydlážděné cestě, podél historických domů.

Cesta k zámku Přerov

Web: www.prerovmuzeum.cz

Ubytování v Přerově

Související:

Zajímavá místa v okolí Přerova: