Zámek Radim – renesanční sídlo, které vás uchvátí


Chcete na vlastní kůži zažít něco nevšedního co vám vezme dech? Milujete zároveň období Renesance, které vám přijde velmi blízké, a zcela jste se v něm našli? Pak zavítejte na Zámek Radim, který vám přinese nevšední zážitek.

Veškerá historie vám bude sdělena z úst krásné průvodkyně či postaršího průvodce, který vás ihned zaujme svým perfektním přednesem. Nebo si snad dokonce chcete počkat na samotného pana majitele? Ano i to je možné, protože pokud je více návštěvníků tak ruku k dílu přidá i on. Postarší nenápadný muž v klobouku co právě nakrmil na zahradě ovečky a kůzlátka.

Zámek Radim historie

Z původní tvrze byl přestavěn tento zámek do podoby renesančního zámku roku 1610. V tuto dobu byl majitelem sám Karel Záruba z Hustířan jenž byl velmi dobrým přítelem císaře Rudolfa II. Díky tomu má tento zámek i ve sklepení obloukovou klenbu. Na tomto panství se vystřídalo opravdu velké množství majitelů. Můžeme tedy zmínit  Františka Jana rytíře Brahiera jenž byl první z vydavatelů českých novin. Nebo si snad přejete Františka Leopolda hraběte Šlika? Nebo významný rod Lichtejnštejnů, který zde byl nejdelší dobu, a to přesně 144 let. Poté se stal majitelem osobní lékař prezidenta Tomáše Garrrigua Masaryka Dr. Jan Bukovský, ale správcem byl jeho syn statkář. Poté byl zámek zabaven státem, a až po několika dlouhých letech navrácen do rukou rodiny Bukovských. Od roku 2005 převzal již bývalý majitel Antonín Dotlačil veškeré panství, a na základě velmi nákladné několikaleté rekonstrukci dosáhl vzhledu jež můžeme vidět nyní. V současné době je tedy majitel Bohuslav Opatrný.

Jaké prostory skrývá tento renesanční zámek

  • černou a bílou kuchyni
  • dobovou jídelnu
  • vězení
  • sál
  • tajemné komnaty připravené jen pro otrlé

Noční prohlídky a další zajímavosti

A co taková noční prohlídka za svitu svíček nebo snad dokonce velkolepá Hradozámecká noc? Zde ochutnáte při této příležitosti výborný domácí chléb, sladké placičky, a spoustu dalších dobrot. Vybere si tu opravu každý kdo si chce vyzkoušet i dobový kostým. Pokud jste tedy rodina s dětmi tak neváhejte, a zavítejte!

Jak se dostat na Zámek Radim

Pokud jezdíte pravidelně po dálnici D11 tak výjezd u Poděbrad vás zavedete přes obec Vrbovou Lhotu směrem na Pečky, a poté do Radimi. Kousek od Zámku Radim je i vlaková zastávka, takže pokud rádi cestujete vlakem tak stačí pouze přestoupit ve městě Pečky na vlak směřující do Radimi. Můžete si být stoprocentně jistí, že vaše navigace vás zavede správným směrem. Dostane se sem opravdu každý ať už míříte z Prahy, Krkonoš nebo i Olomouce. A pokud si nebudete vědět rady tak vám zde mile rádi odpoví na veškeré dotazy ať už telefonicky nebo e-mailem. A navíc je tu skvělá kavárna!

Otevírací doba

Září – červen:

Sobota, neděle, svátky

  • 11 – 16 h

Červenec – srpen

Středa – neděle, svátky

  • 11 – 18:30 h

Vstupné

  • Dospělý – 150 kč
  • Děti – 100 kč
  • Rodinné vstupné – 400 kč

Fotogalerie

Web: www.zamek-radim.cz

Ubytování v okolí