Zámek Schönbrunn ve Vídni můžete navštívit i v zimě


Na sedmé stanici od Karlsplatzu je Schonbrunn, vystupujeme po schodech, druhý den ráno použijeme výtah, přecházíme ulici a jdeme k zámku, řada z nás se zastavuje u stánku s pečenými kaštany – devět ks za tři eura a bramboráky také za tři.

Zámek Schönbrunn - Vídeň Rakousko

A již jsme u vstupu na vánoční trhy, zámek je krásně osvětlen.

Zámek Schönbrunn v noci - Vídeň Rakousko

Kromě horkých nápojů nabízí i vafle s různými náplněmi. Nás ale nejvíce zaujala velká kruhová charitativní kasička s trychtýřovitým vstupem, nahoře se vložila mince do vystřelovacího zařízení, mince spirálovitě klesala a se zajímavým zvukovým efektem spadla dovnitř.

Vstup - Zámek Schönbrunn - Vídeň Rakousko

Na prohlídku zámku a zahrad přijedeme ráno.

Stromeček - Vídeň Rakousko

Zámek Schönbrunn Vídeň

Ráno předáváme pokoj recepční a jedeme na prohlídku zámku, u vchodu vlevo kupujeme vstupenky + audioprůvodce s českým komentářem.

Z variant Imperial tour (22 místností, cca 35 min) nebo Grand tour (40 místností, 60 min) volíme tu druhou a vidíme všech 40 zpřístupněných místností z celkem 1441 místností zámku, senioři 65+ nemají slevu.

Máme štěstí, že jsme přijeli v 9 hod. a ještě zde nejsou fronty, jdeme přímo k pokladně, prohlídku máme od 9.35 hod. Místo vstupu do zámku není nějak jasně označeno šipkami, musíte jít do levé části zámku.

Zámek Schönbrunn - vstup

Hodně návštěvníků jde vpravo do zahrad, Dětského muzea nebo Zoo. Batohy musíme odložit v šatně zdarma, wc je též zdarma, fotit se uvnitř nesmí, virtuální prohlídka je zde.

Vyjdeme po schodech do prvního patra, volíme číslo první místnosti a posloucháme výklad audioprůvodce – umí 16 jazyků. Svým vlastním tempem procházíme místnost po místnosti, jsou nás desítky jednotlivců různých národností, také skupina s polohlasně vykládající průvodkyní. Ve velké galerii je několik židlí, rádi si sedneme a prohlížíme strop. Blíží se konec prohlídky, do koše odkládáme audioprůvodce a odpočíváme na schodech, přestože je sezení zakázáno.

Zákaz sezení - Zámek Schönbrunn - Vídeň Rakousko

I naše vnoučata si z prohlídky zapamatovala, že Marie Terezie porodila 16 dětí, ale jen 11 z nich se dožilo dospělosti a jen jedno se smělo vdát z lásky. Všechny ostatní se vdávaly a ženily v rámci rozšiřování příp. upevňování říše.

Zahrady zámku Schönbrunn ve Vídni

Po prohlídce zámku a vyzvednutí batohů z úschovny chvíli odpočíváme na lavičce a svačíme, čekají nás rozlehlé zahrady, které byly spolu se zámkem v roce 1996 zařazeny na Seznam světového dědictví UNESCO. Zámecký park je veřejnosti zpřístupněn celoročně, vstup do velké části je zdarma.

Brána Schonbrunn zahrady Vídeň

Schönbrunn zahrady Vídeň

Marie Terezie chtěla mít své Vídeňáky blízko sebe. V prosinci v této zeměpisné šířce mnoho květin nemůžeme očekávat, jdeme kolem soukromé zahrady vlevo od zámku a pokračujeme kolem levého sloupořadí k Neptunově kašně s fontánou.

Schonbrunn zahrady Vídeň Rakousko

Je poledne a jdeme proti slunci, s focením musím počkat až na návrat od Glorietty. Vpravo vedle pěšiny do kopce je jeden ze vchodů do nejstarší existující zoologické zahrady na světě, má motto: „Schönbrunn má být zoologická zahrada se šťastnými zvířaty.“ Narodilo se tu první slůně chované v zajetí a první panda velká.

Vstup do Zoo Vídeň

Stoupáme vzhůru ke Gloriette a najednou se nad zámkem objeví duha.

Duha Schonbrunn zahrady Vídeň

Pokračujeme na vrchol k vítěznému oblouku.

Zezadu zahrady Schonbrunn Vídeň

Gloriette byla postavena roku 1775, jak připomíná nápis na střední části stavby: „JOSEPHO II. AUGUSTO ET MARIA THERESIA IMPERANTIB. MDCCLXXV“ a je připomínkou vítězství Rakouska v bitvě u Kolína 18.6.1757, přimělo pruskou armádu ukončit obléhání Prahy a mělo rozhodující vliv na další průběh sedmileté války.

Nápis Schonbrunn zahrady Vídeň

V překrásné stavbě se dnes nachází kavárna s výhledem na Vídeň, horký nápoj se zde nepodává do zálohovaných hrnečků, ale do plastových kelímků.

Schonbrunn zahrady Vídeň 2

Cestou dolů fotím Vídeň a říkám si – stověžatá Praha je hezčí.

Schonbrunn zahrady Vídeň

Slunko zašlo za mrak a fotit se dá i Neptunova kašna s racky na hladině, fontány nestříkají – jsou v provozu jen od dubna do října.

Neptunova kašna Schonbrunn zahrady Vídeň

Kousek pod vchodem do ZOO je Irrgarten neboli v překladu „bludná zahrada či zahrada bláznů“ a také tři labyrinty.

TIP: Pěkné bludiště je i v Německu a jmenuje se Irrgarten Kleinwelka.

Irrgarten Schonbrunn zahrady Vídeň

Cestou k metru vidíme „oživlou“ sochu Wolfganga Amadea Mozarta, za euro se s ním můžete vyfotit a popovídat.

Mozart Schonbrunn zahrady Vídeň

Na přechodu mají chodci podobná tlačítka jako u nás, metrem jedeme na hlavní nádraží a vlakem domů.

Metro - Vídeň Rakousko

Krátký předvánoční víkend ve Vídni se vydařil.

Zámek Schonbrunn Vídeň

Levné ubytování ve Vídni

Doporučujeme:

Napsat komentář