Zámek Schönbrunn ve Vídni můžete navštívit i v zimě


Na sedmé stanici od Karlsplatzu je Schonbrunn, vystupujeme po schodech, druhý den ráno použijeme výtah, přecházíme ulici a jdeme k zámku, řada z nás se zastavuje u stánku s pečenými kaštany – devět ks za tři eura a bramboráky také za tři.

Zámek Schönbrunn - Vídeň Rakousko

A již jsme u vstupu na vánoční trhy, zámek je krásně osvětlen.

Zámek Schönbrunn v noci - Vídeň Rakousko

Kromě horkých nápojů nabízí i vafle s různými náplněmi. Nás ale nejvíce zaujala velká kruhová charitativní kasička s trychtýřovitým vstupem, nahoře se vložila mince do vystřelovacího zařízení, mince spirálovitě klesala a se zajímavým zvukovým efektem spadla dovnitř.

Vstup - Zámek Schönbrunn - Vídeň Rakousko

Na prohlídku zámku a zahrad přijedeme ráno.

Stromeček - Vídeň Rakousko

Zámek Schönbrunn Vídeň

Ráno předáváme pokoj recepční a jedeme na prohlídku zámku, u vchodu vlevo kupujeme vstupenky + audioprůvodce s českým komentářem.

Z variant Imperial tour (22 místností, cca 35 min) nebo Grand tour (40 místností, 60 min) volíme tu druhou a vidíme všech 40 zpřístupněných místností z celkem 1441 místností zámku, senioři 65+ nemají slevu.

TIP: Adventní trhy ve Vídni na vlastní oči

Máme štěstí, že jsme přijeli v 9 hod. a ještě zde nejsou fronty, jdeme přímo k pokladně, prohlídku máme od 9.35 hod. Místo vstupu do zámku není nějak jasně označeno šipkami, musíte jít do levé části zámku.

Zámek Schönbrunn - vstup

Hodně návštěvníků jde vpravo do zahrad, Dětského muzea nebo Zoo. Batohy musíme odložit v šatně zdarma, wc je též zdarma, fotit se uvnitř nesmí, virtuální prohlídka je zde.

Vyjdeme po schodech do prvního patra, volíme číslo první místnosti a posloucháme výklad audioprůvodce – umí 16 jazyků. Svým vlastním tempem procházíme místnost po místnosti, jsou nás desítky jednotlivců různých národností, také skupina s polohlasně vykládající průvodkyní. Ve velké galerii je několik židlí, rádi si sedneme a prohlížíme strop. Blíží se konec prohlídky, do koše odkládáme audioprůvodce a odpočíváme na schodech, přestože je sezení zakázáno.

Zákaz sezení - Zámek Schönbrunn - Vídeň Rakousko

I naše vnoučata si z prohlídky zapamatovala, že Marie Terezie porodila 16 dětí, ale jen 11 z nich se dožilo dospělosti a jen jedno se smělo vdát z lásky. Všechny ostatní se vdávaly a ženily v rámci rozšiřování příp. upevňování říše.

Ubytování ve Vídni

Sdílejte článek s přáteli
  •  
  •  

Napsat komentář