Na sedmé stanici od Karlsplatzu je Schonbrunn, vystupujeme po schodech, druhý den ráno použijeme výtah, přecházíme ulici a jdeme k zámku, řada z nás se zastavuje u stánku s pečenými kaštany – devět ks za tři eura a bramboráky také za tři.
A již jsme u vstupu na vánoční trhy, zámek je krásně osvětlen.
Kromě horkých nápojů nabízí i vafle s různými náplněmi. Nás ale nejvíce zaujala velká kruhová charitativní kasička s trychtýřovitým vstupem, nahoře se vložila mince do vystřelovacího zařízení, mince spirálovitě klesala a se zajímavým zvukovým efektem spadla dovnitř.
Na prohlídku zámku a zahrad přijedeme ráno.
Zámek Schönbrunn Vídeň
Ráno předáváme pokoj recepční a jedeme na prohlídku zámku, u vchodu vlevo kupujeme vstupenky + audioprůvodce s českým komentářem.
Z variant Imperial tour (22 místností, cca 35 min) nebo Grand tour (40 místností, 60 min) volíme tu druhou a vidíme všech 40 zpřístupněných místností z celkem 1441 místností zámku, senioři 65+ nemají slevu.
Máme štěstí, že jsme přijeli v 9 hod. a ještě zde nejsou fronty, jdeme přímo k pokladně, prohlídku máme od 9.35 hod. Místo vstupu do zámku není nějak jasně označeno šipkami, musíte jít do levé části zámku.
Hodně návštěvníků jde vpravo do zahrad, Dětského muzea nebo Zoo. Batohy musíme odložit v šatně zdarma, wc je též zdarma, fotit se uvnitř nesmí, virtuální prohlídka je zde.
Vyjdeme po schodech do prvního patra, volíme číslo první místnosti a posloucháme výklad audioprůvodce – umí 16 jazyků. Svým vlastním tempem procházíme místnost po místnosti, jsou nás desítky jednotlivců různých národností, také skupina s polohlasně vykládající průvodkyní. Ve velké galerii je několik židlí, rádi si sedneme a prohlížíme strop. Blíží se konec prohlídky, do koše odkládáme audioprůvodce a odpočíváme na schodech, přestože je sezení zakázáno.
I naše vnoučata si z prohlídky zapamatovala, že Marie Terezie porodila 16 dětí, ale jen 11 z nich se dožilo dospělosti a jen jedno se smělo vdát z lásky. Všechny ostatní se vdávaly a ženily v rámci rozšiřování příp. upevňování říše.