Zámek Slavkov u Brna

Necelých 25 km od Brna se v malé obci Slavkov u Brna nachází stejnojmenný zámek starý přes 250 let. Překrásná stavba dnes nabízí návštěvníkům prohlídku dobově vybavených salonů a sálů, které opravdu stojí za to.


Historie

Historie obce Slavkov sahá až do 1. poloviny 13. století., což dokládá jeho první písemná zmínka. Koncem 16. století se začal budovat místní renesanční zámek. Dnešní podobu však monumentální stavba získala až roku 1769, kdy byl tehdejší zámek přestavěn na barokní sídlo. Dnes je kulturní památkou za kterou byl prohlášen v roce 2008.

Současnost

V dnešní době je návštěvníkům k dispozici přes 5 prohlídkových tras, včetně těch, určených pro ty nejmenší. Základní dva okruhy vedou přes dochované interiéry celého zámků. K vidění je například jídelna, historický sál, lovecký salonek, knihovna či divadelní sál. Majitelé se snaží každou místnost obohatit nejen nábytkem, ale i dekoracemi nebo a obrazy z tehdejší doby.

TIP: Morava tak trochu jinak, a hlavně vše v okruhu pár kilometrů.

Unikátní je prohlídka tzv. útrpného práva. Ta vede přímo sklepení zámků, kde jsou vytvořeny kulisy, které ukazují, jak byli tenkrát obyvatelé mučení a donucováni k přiznání. „Procházka“ zámeckým podzemním trvá celkem 50 minut s maximální kapacitou 35 osob. Pokud máte rádi romantiku, můžete se projít po přilehlém a velmi rozsáhlém parku. Jeho rozloha je 15,5 ha. Tento park patří k nejvýznamnějším historickým zahradám Moravy. V letních měsících je otevřen do 20:00 hodin. V zimě pak do 18:00 hodin.

Zámek Slavkov u Brna

Kudy k zámku

Přímo k zámku se dá dostat autem, které lze nechat na přilehlém parkovišti. Další možností je přijet do Slavkova u Brna vlakem. Nádraží se nachází od zámku zhruba 1,5 km. Valkové spoje odtud jezdí do Brna nebo do Veselí nad Moravou. Samozřejmostí je možnost využít také autobusové spojení například z Brna, Kyjova nebo Vyškova na Moravě.

Web: www.zamek-slavkov.cz

Kam dál v okolí na výlet:

Napsat komentář