Zámek Uherský Ostroh – historické i kulturní centrum


Renesanční zámek, který vznikl přestavbou původní obranné tvrzi, uzavírá historické centrum města Uherský Ostroh (Zlínský kraj). Přes řeku Moravu vás k němu přivede obloukový most z roku 1928. Další zajímavostí je bývalý městský pivovar i kostel sv. Ondřeje. Zámek dnes slouží jako informační centrum a také jako zázemí mnoha společenských i kulturních akcí. Je zajímavou zastávkou cyklistů, kteří se odhodlali zdolat moravskou vinařskou stezku.

Z historie

První zmínky o gotické tvrzi se objevují ve 13. století. Ta byla postupně majetkem významných moravských rodů – Šternberků, Jana Jiskry z Brandýsa, pánů z Landštejna, pánů z Kunovic (zasloužili se o renesanční přestavbu s arkádami v průběhu 16. století). Poslední šlechtický rod, který vlastnil zámek, byli Liechtensteinové.

TIP: Synagoga a židovský hřbitov ve Strážnici

Zámek se stal centrem hospodářské správy. Pařil k němu také barokní pivovar. V roce 1932 zámek odkoupilo město a v jeho areálu sídlí městský úřad s obřadní síní i koncertním sálem, knihovna, galerie, informační centrum a také zámecká vinotéka.

Dění na zámku

Prohlídka zámku s průvodcem vám ukáže zajímavosti nejstarších místností zámku a také vám umožní nádhernou vyhlídku ze zámecké věže, do níž vystoupáte po točivém dřevěném schodišti.

Za pozornost stojí také zámecká galerie ve věži, která v současné době ukazuje osobnost a dílo Zdeňka Galušky. Každý z vás určitě zná knihy i filmové zpracování díla „ Slovácko se súdí“ a „Slovácko sa nesúdí“. Mimo to se nabízí k vidění také ukázky místních lidových řemesel, včetně svátečního kroje.

Prima tip na výlet v okolí je středověký hrad Buchlov.

Od roku 2004 mohou návštěvníci navštívit 2. patro zámku, kde se nachází zámecká galerie. Její prostory poskytují útočiště pro sezónní tematické expozice z díla ostrožských umělců a mapují zajímavá místa i akce v regionu.

Podzemí Ostrožského zámku

Nejmladší a nejmodernější expozice zámku se nachází v jeho podzemí. Jedná se o specifický zážitkový projekt, který vás ve společnosti průvodce přenese do jiného prostoru a času. Můžete si vychutnat kouzlo ztracené Atlantidy i tajemnou řeč vody v křišťálovém sále. Pohlédnete do prostoru rozhledny i nesmírné věži. V poslední části expozice vás překvapí stádo jednorožců z planety Lukuma.

TIP: Ostrožská Nová Ves – štěrková jezera

Vstupenky do jednotlivých expozic je možné si zakoupit v informačním centru v průběhu sezóny od května do října. Větší skupiny je lepší objednat dopředu telefonicky.

Fotogalerie

Web: www.uhostroh.cz

Kam na výlet v okolí:

Napsat komentář