Zámek Velké Březno


Na pravém břehu řeky Labe, se v malebné obci Velké Březno, nachází překrásné stejnojmenné sídlo s rozsáhlým zámeckým parkem a růžovou zahradou. Tento historický skvost patří k nejmladším a nejmenším zámkům na území České republiky.

Zámek Velké Březno historie

Historie velkobřezenského zámku, je datována do 1. poloviny 19. století. Vystavěn byl pro hraběte Karla Chotka z Chotkova a Vojína mezi lety 1843-1845. Budova zámku, dříve v empírovém slouhu, vypadala podstatně jinak, než dnes.

Jednoduchá stavba, ve které hrabě Chotek strávil své stáří, byla na přelomu 19. a 20. století přestavěna v novorenesančním slohu.

Rod Chotků bohužel roku 1970 vymřel po meči. Posledním majitelem panství, byl Karel Chotek. Postupem času byl zámek využíván k různým účelům a dnes je chráněn statutem kulturní památka. Nachází se zde rozsáhlé prostory s dochovaným dobovým nábytkem a fotografiemi kompletní rodiny Chotků.

Zámek Velké Březno

Zámecký park

K jedinečnému zámku přiléhá také rozsáhlý zámecký park. Jeho současná podoba pochází z 1. poloviny 20. století. Návštěvníci se mohou projít celkem po pěti hektarech anglického parku a kousíčku parku francouzského, odkud je nádherný výhled na rybník s lekníny.

Zámek Velké Březno 2

V zámeckém parku se každoročně koná tradiční akce „O pohár hraběte Chotka.“ Výstava historických motocyklů a automobilů, láká příznivce vždy začátkem Května. Prohlédnout si mohou mimo jiné i dochovaný hasičský vůz.

Zámek Velké Březno 3

Dopravní spojení do Velkého Března

Co se týče dopravní dostupnosti, je Velké Březno velmi dobře orientovanou obcí. Zavítat můžete autem, vlakem či autobusem. Velké Březno z hlediska silniční dopravy protíná komunikace II/216, která začíná v Děčíně a vede až do obce Liběchov u Mělníka. Spojuje významná města, jako jsou Litoměřice, Děčín a krajské město Ústí nad Labem.

Veřejná doprava Vás doveze na autobusovou zastávku nebo vlakové nádraží, které je od zámku vzdáleno 900 metrů. Vlakové spoje jsou výchozí ze stanice Děčín hlavní nádraží a končí v železniční stanici Ústí nad Labem Střekov.

Ubytování v okolí

Kam dál na výlet