Zámek Velké Losiny. Sídlo, které skrývá jednu z největších sbírek u nás


Renesanční sídlo rozkládající se v údolí řeky Desné láká na prohlídku tisíce turistů každý rok. Státní zámek Velké Losiny leží nedaleko moravského města Šumperk. Nabízí nejen krásnou přírodu, ale hlavně úžasně dochované interiéry s pohledem na sbírku tapiserií, tedy obrazů malovaných přímo na koberec. Tato sbírka je jednou z největších u nás.

Místní zámek se nachází zhruba 11 km od Šumperka a 62 km od Olomouce. V minulosti toto sídlo obýval například známý rod Žerotínů a Lichtenštejnů. Zámek byl tehdy vybudován především jako letní rekreační sídlo panovníků, kteří si sem jezdili odpočinout. Dnes se může zámek pochlubit nádhernými trojpodlažními arkádami nebo již zmiňovanou úžasnou sbírkou tapiserií.

Historie

Historie celého komplexu sahá až do 16. století. První zde vládnoucí byl rod Žerotínů. Díky nim se podařilo tehdejší tvrz přestavět na letní zámek. Místo je také často spjato s tzv. čarodějnickými procesy, které ve Velkých Losinách probíhaly v 2. polovině 17. století. Tyto procesy měly na svědomí až 56 obětí. V roce 1802 byl zámek prodán rodu Lichtenštejnů. Ti zde vládli až do 1. poloviny 20. století a od roku 1945 je sídlo v majetku státu.

Prohlídkové okruhy zámku

Pro návštěvníky jsou dnes přístupné celkem tři prohlídkové trasy. První dvě trasy ukazují dochované interiéry zámku. Třetí trasa pak návštěvníky seznámí kompletně s celým sídlem a obsahuje jak první, tak i druhý prohlídkový okruh. Zámek je pro návštěvníky otevřen vždy v letní sezóně od úterý do neděle.

Doprava do Velkých Losin

Velké Losiny jsou velmi dobře dostupné jak po silnici, tak i po železnici. Je možné využít přímo ze Šumperka jak autobusové, tak i vlakové spoje. Díky železnici je v dalších městech, jako Šumperk nebo Zábřeh na Moravě umožněn přestup na další spoje směrem do Prahy, Olomouce, Ostravy nebo Brna.

Fotogalerie

Web: www.zamek-velkelosiny.cz

Navštivte také:

2 komentáře u „Zámek Velké Losiny. Sídlo, které skrývá jednu z největších sbírek u nás“

  1. Jsem odsud. K jinak pěknému článku chci jen podotknout, že tapisérie není malovaný obraz na plátno, ale VYTKÁVANÝ !!

Napsat komentář