Zámek Veltrusy


Před výletem jsem si na internetu ověřil otvírací dobu a vstupné, na místě to ale dopadlo jinak.

Státní zámek Veltrusy

Veltrusy zámek
Veltrusy zámek

Nachází se ve stejnojmenném městečku v okrese Mělník, nedaleko Prahy. Zámek má velmi bohatou historii, která sahá až do 18. století, kdy byl postaven pro hraběte Jana Václava Michnu z Vacínova.

Zámek Veltrusy byl navržen architektem Ignácem Palliardi a byl postaven v letech 1720 až 1730. Stavba byla dokončena za pomoci italských stavitelů a umělců a byla financována z majetku Michnů z Vacínova, kteří získali značné bohatství ze svých obchodů s moukou.

Zámek byl navržen v barokním stylu a je jedním z nejvýznamnějších barokních zámků v České republice. Je tvořen hlavní budovou a dvěma bočními křídly, které jsou propojeny arkádami. V interiéru se nachází několik krásně zdobených sálů, jako například zrcadlový sál a freskový sál, které jsou plné uměleckých děl a antických soch.

Po Michnech z Vacínova zámek vlastnili různí majitelé a v průběhu let byl několikrát přestavěn a upravován. V roce 1828 koupil zámek kníže Karel Schwarzenberg, který zde nechal vybudovat anglický park a zahradu. Za první republiky byl zámek v majetku Československé republiky a byl využíván jako letní sídlo prezidentů.

Po druhé světové válce byl zámek znárodněn a sloužil jako škola a později jako zázemí pro jednotku hasičů. Po sametové revoluci byl zámek vrácen rodině Schwarzenbergů a postupně rekonstruován a zpřístupněn veřejnosti. Dnes je zámek ve Veltrusech oblíbenou turistickou atrakcí.

Veltruský zámek je výjimečný svou krásnou architekturou, výzdobou a historií. Je to skvělé místo k návštěvě pro ty, kteří se zajímají o historii, umění a architekturu a chtějí si prohlédnout jednu z nejvýznamnějších barokních staveb v České republice.

Státní zámek Veltrusy 17

 

Státní zámek Veltrusy 14

Chodíte rádi na hrady a zámky? Přečtěte si naše recenze.

Web: www.zamek-veltrusy.cz (vstupné, fotografie, akce, svatba, park, restaurace)

Mapa – kde leží státní zámek Veltrusy

Wikipedie

Výlet na kole na zámek Veltrusy

Jaro už klepe na dveře a někteří z nás již vytáhli kolo a určitě už podnikli nějaký ten menší výlet. Tentokrát vám přinášíme tip na výlet, který je možno podniknout na kole.

Veltrusy leží v mělnickém okrese, na pravém břehu řeky Vltavy, cca 25 km severně od Prahy. Veltrusy jsou celkem dobře dostupné z Prahy, ale i z okolních menších měst jako je Mělník, Neratovice či Kralupy nad Vltavou. Zámek se nám nejspíše vryl do paměti při záplavách v roce 2002, kdy celý zámecký areál byl zatopen a značně poničen povodní. Zámek postupně prochází rekonstrukcí, ale to vůbec nebrání k tomu, navštívit zámecký park, ať už pěšky či na kole.

Z historických pramenů víme, že se o Veltrusích hovořilo již ve 13.století. Veltrusy měnily několikrát majitele. Mezi nejznámější majitele patřil rod Chodků, kteří vlastnili nejen zámek, ale i jeho přilehlé pozemky zhruba od 17.století do roku 1945.

Ten, kdo by rád navštívil zámek, doporučujeme počkat na hlavní sezónu. Ta začíná v sobotu 5.dubna v 9hodin. Upozorňujeme jen, že v areálu probíhají stavební práce.

Zajímavostí je, že parkem prochází mezinárodní cyklostezka Praha-Drážďany. Park z 19.století s dančí oborou láká celoročně k vycházkách i odpočinku.

Park Veltrusy Zámek Veltrusy Veltrusy sochy Zámek Veltrusy 1 Zámek Veltrusy 2

Související:

Napsat komentář