Zámek Vsetín a městský park Panská zahrada

Město Vsetín, jež se nachází v srdci Valašska, poskytuje svým návštěvníkům příjemné kulturní i cestovatelské zážitky. Městský park Panská zahrada je oblíbeným místem pro aktivní odpočinek pro celé rodiny. Zajímavé přírodní zákoutí s malým rybníčkem bylo v minulosti součástí zámeckého parku. Za mostem přes řeku Bečvu se na návrší hrdě tyčí renesanční zámek, jehož historie sahá až do 15. století.


Vsetínský zámek – historie

Začátkem 17. století (1603 – 1610) byla tvrz přestavěna na pozdně renesanční čtyřkřídlý zámek. Tehdejšími majiteli panství byli Lukrecie Nekšovna z Landeka a její druhý manžel Albrecht z Valdštejna.

Zámek však byl v průběhu třicetiletá války značně poškozený a dokonce došlo i k jeho vypálení. Následně zámek chátral.

V průběhu 18. století došlo k několika stavebním úpravám zámku v barokním stylu. Jeho majitelem byl v té době uherský rod Illésházy.

Zámek Vsetín
Zámek Vsetín

Z novodobé historie

V průběhu 19. století získal zámek podobu, která se dochovala až do dnešních dnů. V letech 1833 – 1834 byl Josefem Wachtlerem přestavěn v klasicistním stylu.

Od roku 1890 byl v rukou průmyslových podnikatelů Thonetů. V roce 1915 došlo na zámku k rozsáhlému požáru, při němž shořela střecha a byla poškozena zámecká věž. Thonetům se podařilo zámek v roce 1924 opravit.

V roce 1938 se jeho majitelskou stala Marie Baťová se synem Tomášem. Po znárodnění zámek připadl do státní správy.

Dnešní zámek

Dnes je v jeho prostorách muzeum regionu Valašsko. Své místo zde našla stálá expozice „Živá paměť regionu“ (1. patro zámku), ale střídají se zde také krátkodobé tematické expozice. Muzeum se stará o poměrně rozsáhlé historické, etnografické, průmyslové a také umělecké sbírky.

TIP: Rozhledna U Holáňů Pržno (Prženské paseky)

Součástí zámku je také zámecká zahrada se vzácnými dřevinami, templářskou sklípek a nabízí se také nádherná vyhlídka ze zámecké věže. Naproti zámku se nachází kostel Nanebevzetí Panny Marie. Za budovou zámku se nachází historické pamětihodnosti – Stará a Nová radnice města Vsetín.

Zámecký park ve Vsetíně
Zámecký park ve Vsetíně
Stará radnice Vsetín
Stará radnice Vsetín
Nová radnice Vsetín
Nová radnice Vsetín

Městský park Panská zahrada

V parku Panské zahrady najdete mnoho zajímavých a vzácných dřevin, keřů a rostlin (rododendrony, růže, lípy, habry, javory, červenolistý buk).  Jeho smyslem bylo vytvořit estetické místo k relaxaci i poznání. V letech 2002 – 2003 si prošel revitalizací. Byl rozšířený o dětské hřiště s průlezkami, dřevěný altán i lávku přes rybník s kachnami.

Panská zahrada městský park Vsetín
Městský park Panská zahrada
Panská zahrada městský park Vsetín 2
Městský park Panská zahrada 2

Jaká je otevírací doba zjistíte na webových stránkách.

Web: www.muzeumvalassko.cz/objekt-zamek-vsetin

Zajímavosti v okolí:

Napsat komentář