Státní zámek Zákupy


Při cestě do Zákup na státní zámek jsem si vzpomněl jen na Střední skupinu sovětských vojsk, která zde 23 let měla jednu ze 33 posádek v ČSSR. Z jejich pobytu nezůstaly na krásném barokním zámku žádné stopy a je stále hlavní dominantou městečka.

Zámek Zákupy

Jméno Zákupy souvisí se zákupným, tedy dědičným právem. Málem vjedeme až na hradní nádvoří, v příkopu si medvěd brtník Medoušek užívá osvěžující koupel hned po ránu.

Státní zámek Zákupy
Státní zámek Zákupy

Prohlídku velkého okruhu začínáme v zámecké kapli sv. Františka Serafínského, kde se 1.7.1900 oženil následník rakouského trůnu František Ferdinand d´Este s hraběnkou Žofií Chytkovou po jejich čtyřletém vztahu. František musel podepsat dokument, v němž se za své budoucí potomky vzdával jakýchkoli nároků na trůn monarchie, protože Chotkové nepatřili k panovnickým rodům. Navíc nesměla Žofie manžela oficiálně doprovázet a jejím prvním a zároveň posledním vystoupením na veřejnosti byla cesta do Sarajeva 28.6.1914.

Tip: Nabídka ubytování nejen v České republice.

Stoupáme po schodišti do patra se slavnostní jídelnou, udržela si původní barokní výzdobu z 18. století, je prostřeno. Pokračujeme do komnat císaře a posledního korunovaného českého krále Ferdinanda I. Dobrotivého – biliárový pokoj, pracovna a společenský salon, procházíme ložnicí císařského páru a k ní náležející oblékárnou, společenskými salony císařovny a dětským pokojem s hračkami z 19. století. Výzdobu stropů provedl malíř Josef Navrátil, navrhl řadu vyřezávaných lustrů, okenních garnýží, papírových tapet a kachlových kamen. Okna kryjí závěsy, aby sluneční svit nepoškodil 160 let staré tapety a čalounění židlí. Pro špatně chodícího Ferdinanda I. firma Ringhoffer vybudovala luxusní výtah, jinak ho přenášeli v židli s držadly. Habsburkové z toskánské větve využívali zámky Zákupy a Ploskovice jako letní sídla. Krátce procházíme zahradou a parkem.

Zahrady zámku v Zákupech
Zahrady zámku v Zákupech

Cestou se chceme zastavit na oběd, z Jablonného v Podještědí vyjedeme na hlavní silnici směr Liberec a po kilometru stavíme u motorestu Lvová. Denní menu za 98 Kč je dobrá cena, obsluha je rychlá a porce velké. Místo poledního klidu pokračujeme 2 km na zámek Lemberk.

Zajímá vás vstupné, otevírací doba, nebo by se vám zde líbila svatba? Na webu najdete veškeré informace i kontakty.

Web: www.zamek-zakupy.cz

Ubytování v Mimoni a okolí

Kam dál na výlet:

Napsat komentář