Zámek Zbiroh leží v křivoklátských lesích,  je obklopen anglickým parkem a chlubí se nejhlubší studnou v Evropě, měří 163 m, nejstarší hradní věží a tím, že je nejstarším šlechtickým hradem v Čechách.

Zbiroh zámek

Nazývá se také zámkem tří císařů, mezi vlastníky patřili císařové Karel IV., Zikmund a Rudolf II., navíc i král Přemysl Otakar II., vstupní bránu hlídají dva lvi, před ní v parku je malý útulek poraněných dravců – v přírodě by nepřežili. Před 15. hodinou nám mladá dívčina prodává vstupenky po 150 Kč, poté nás zasvěceně provází, začínáme nejstarší historií zámku, pokračujeme historií templářského řádu – vidíme žeton, který plnil funkci současné kreditní karty a kopii autoportrétu Leonarda da Vinci, pokračujeme k nálezům ze studny, kam ustupující německá armáda v roce 1945  vyhazovala nepotřebné dokumenty.

Rádi navštěvujete hrady a zámky? Pak se Vám budou líbit články ve stejnojmenné sekci na našem webu.

Vstupujeme do Zednářského salonku, kde se v den naší návštěvy večer sešli skuteční Zednáři, patří k nim i současný majitel zámku. Pro všeobecnou informovanost přidávám jejich motto: „Zednářem je každý, kdo buduje svůj vlastní život, aby mohl přispět k dokonání uměleckého díla života celého lidstva. Blahu lidstva nemůže nikdo posloužit, kdo neudělá sám ze sebe, čím být může a být má.“  Pokračujeme do Secesního salonku, prohlídku interiérů zámeckého křídla končíme v monumentálním a křišťálovými lustry nádherně nasvíceném Muchově sále, zde náš slavný umělec v letech 1910 – 1928 vytvořil obrazový cyklus Slovanská epopej, jezdili sem za ním zednáři z celého světa.

V tomto nejreprezentativnějším prostoru celého zámku prohlídka končí, sedíme, kocháme se originální oponou Alfonse Muchy a posloucháme, jak zámek využívala Československá armáda v letech 1945 – 1997. Zdejší hornina na buližníkové skále je prorostlá krystaly jaspisu, který zněkolikanásobí radiové vlny a zároveň buližník nepropouští rádiové signály ven. Tajný radiolokátor „Tamara“ zde sledoval pro vojska Varšavské smlouvy nepřátelský vzdušný prostor nad Německem, především americká „neviditelná“ letadla Stealth. Podél zámku se táhly desítky metrů antén, zámek byl tak utajován, že ani nebyl zakreslován do map a v širém okolí byly dokonce odstraňovány i směrové tabule u silnic.

Foto galerie

Ubytování

Ubytování hotel Zbiroh

 

Odkazy:

Otvírací doba

Wikipedie

Oficiální stránky: www.zbiroh.com

Zámek Zbiroh často pořádá akce, nejen na Velikonoce a ani tento rok nebude vyjímkou.

Na zámku je také wellness centrum s krytým bazénem, hydromasážním whirlpoolem, saunou, párou a solariem. Pobyty můžete koupit často i na webu Slevomat.

Scházeli se zde templáři? To je otázka, na kterou není jasná odpověď.

Sdílejte článek s přáteli
  •  
  •  
  •