Zámek Zbiroh


Zámek Zbiroh leží v křivoklátských lesích,  je obklopen anglickým parkem a chlubí se nejhlubší studnou v Evropě, měří 163 m, nejstarší hradní věží a tím, že je nejstarším šlechtickým hradem v Čechách.

Zbiroh zámek

Zámek Zbiroh

Nazývá se také zámkem tří císařů, mezi vlastníky patřili císařové Karel IV., Zikmund a Rudolf II., navíc i král Přemysl Otakar II., vstupní bránu hlídají dva lvi, před ní v parku je malý útulek poraněných dravců – v přírodě by nepřežili.

Zámek Zbiroh 8

Před 15. hodinou nám mladá dívčina prodává vstupenky po 150 Kč, poté nás zasvěceně provází, začínáme nejstarší historií zámku, pokračujeme historií templářského řádu – vidíme žeton, který plnil funkci současné kreditní karty a kopii autoportrétu Leonarda da Vinci, pokračujeme k nálezům ze studny, kam ustupující německá armáda v roce 1945  vyhazovala nepotřebné dokumenty.

Rádi navštěvujete hrady a zámky? Pak se Vám budou líbit články ve stejnojmenné sekci na našem webu.

Vstupujeme do Zednářského salonku, kde se v den naší návštěvy večer sešli skuteční Zednáři, patří k nim i současný majitel zámku. Pro všeobecnou informovanost přidávám jejich motto: „Zednářem je každý, kdo buduje svůj vlastní život, aby mohl přispět k dokonání uměleckého díla života celého lidstva. Blahu lidstva nemůže nikdo posloužit, kdo neudělá sám ze sebe, čím být může a být má.“  Pokračujeme do Secesního salonku, prohlídku interiérů zámeckého křídla končíme v monumentálním a křišťálovými lustry nádherně nasvíceném Muchově sále, zde náš slavný umělec v letech 1910 – 1928 vytvořil obrazový cyklus Slovanská epopej, jezdili sem za ním zednáři z celého světa.

Zámek Zbiroh 15

V tomto nejreprezentativnějším prostoru celého zámku prohlídka končí, sedíme, kocháme se originální oponou Alfonse Muchy a posloucháme, jak zámek využívala Československá armáda v letech 1945 – 1997. Zdejší hornina na buližníkové skále je prorostlá krystaly jaspisu, který zněkolikanásobí radiové vlny a zároveň buližník nepropouští rádiové signály ven. Tajný radiolokátor „Tamara“ zde sledoval pro vojska Varšavské smlouvy nepřátelský vzdušný prostor nad Německem, především americká „neviditelná“ letadla Stealth. Podél zámku se táhly desítky metrů antén, zámek byl tak utajován, že ani nebyl zakreslován do map a v širém okolí byly dokonce odstraňovány i směrové tabule u silnic.

Zámek Zbiroh 10

Hotel Zbiroh – ubytování

Odkazy:

Otvírací doba

Wikipedie

Oficiální stránky: www.zbiroh.com

Zámek Zbiroh často pořádá akce, nejen na Velikonoce a ani tento rok nebude vyjímkou.

Na zámku je také wellness centrum s krytým bazénem, hydromasážním whirlpoolem, saunou, párou a solariem. Pobyty můžete koupit často i na webu Slevomat.

Scházeli se zde templáři? To je otázka, na kterou není jasná odpověď.

Kam dál na výlet?

Asi 20 kilometrů odtud najdete zajímavá Skryjská jezírka.

3 komentáře u „Zámek Zbiroh“

  1. Možná by nebylo od věci, kdyby si autor článku o historii zámku něco skutečně přečetl a to nejen z webu současného majitele – možná by se divil, že byla ve skutečnosti zcela jiná, než tady tvrdí. Po válce nesídlilo na zámku ministerstvo obrany, ale národní bezpečnosti (vnitro), vojáci přišli až v 50. letech. Už několik let se pídím po relevantních zdrojích zesilovacích účinků jaspisu a buližníku a nenalézám. Byl by autor tak laskav a doložil, odkud tyto vědomosti čerpal? Souprava Tamara zde také nebyla, útvar ji rozmísťoval na stanovištích podél hranice, ve Zbirohu se informace pouze vyhodnocovala a probíhalo zde školení….

  2. Chtěla bych uvést pár věcí na pravou míru..
    Do roku 1943 na zámku sídlil Wehrmacht, byly zde autoopravny na auta a motorky. Na zámek byl přivezen nepojízdný radiolokátor, který vyhledával partyzánské vysílačky (odboje). Zjistilo se, že radista neodposlouchával několik desítek kilometrů, ale několik stovek kilometrů. Nikdo neumí s jistotou říci, zda je za tímto jevem buližníková skála prorostlá krystalky jaspisu.. Od roku 1943 do roku 1945 na zámku sídlil štáb SS – autoškola a radiolokační stanice. Na to od roku 1945 do roku 1948 navázala ruská armáda, od roku 1948 do roku 1950 na zámku sídlili specialisté na výcvik radistů z naší armády a od roku 1950 do roku 1952 to byl sbor národní bezpečnosti. Toto jsou informace získané přímo od pamětníků, kteří na zámku sloužili. Při klasických prohlídkách bohužel není prostor celou problematiku vysvětlovat podrobně, proto se připomínají jen nejdůležitější období.
    Ještě bych chtěla opravit autora článku, který popisuje působící zednáře na zbirožském zámku. Svobodní zednáři se skutečně v prostorách zámku jednou za čas scházejí a nejen oni, je to i celá řada dalších významných řádů. Nicméně pan majitel nikdy v minulosti Svobodným zednářem nebyl, není a o vstupu do tohoto řádu ani do budoucna neuvažuje.

    Zajímavostí má ale zámek Zbiroh daleko víc..
    Proto všem doporučuji, aby zámek navštívili osobně. Je otevřen celoročně, každý den v roce. Stejně jako zámecká restaurace či hotel v prostorách původního hradu.
    Více informací naleznete na oficiálních webových stránkách http://www.zbiroh.com

  3. Dobrý den, v článku je chybně napsáno, že armáda zde byla do roku 1997. Já osobně jsem zde sloužil v roce 1998 u 12. výcvikové a mobilizační základny vojenského zpravodajství. Ke komentáři pana Miroslava Nováčka bych rád uvedl, že za mě zde radiolokátor byl, hned u vstupu do zámku a probíhal na něm výcvik operátorů.

Napsat komentář