Zámek Žďánice nabízí bohatou muzejní expozici i jedinečný park


Dovolenou s dětmi na Kyjovsku si snadno zpestříte zajímavým výletem. Nechte se okouzlit příjemnou atmosférou renesančního zámku a jeho stylově upraveného okolí. Město Žďánice je také centrum kulturních a společenských akcí.

Zámek Žďánice

Do zámeckého areálu můžete vstoupit dvěma vchody. Park vybavený malým dětským hřištěm je volně přístupný. Jedná se o park krajinářského typu se vzácnými dřevinami. V jeho okolí najdete malé živé bludiště s hracím koutkem pro děti, zrestaurovanou kašnu a také moderní koupaliště.

Zámek Ždánice

Zámek poskytuje zázemí muzeu, jež nese název podle významné osobnosti místního rodáka Jakuba Vrbase. Kromě muzejních sbírek si můžete prohlédnout také zámeckou kapli a luxusní vybavení jednotlivých místností z doby napoleonských válek. V zámku jsou rovněž sezónně pořádány tematické výstavy.

Z historie zámku

Budova zámku nahradila původní tvrz z 16. století (hrad Palánek), za jejíž výstavbou stál rod Zástřizlů. Oldřich Kounic se zasloužil o jeho renesanční podobu.

Zámek byl majetkem také rodu Liechtensteinů a v průběhu 18. století došlo k jeho barokním úpravám. Počátkem 20. století se jeho majitelem stal místní cukrovarník Dr. Eduard Seidl.

Po 2. světové válce byl na základě Benešových dekretů zestátněn. Do roku 1991 byl ve vlastnictví města Žďánice. Dnes je soukromým majetkem.

Zámek Ždánice 2

Vrbasovo muzeum

Historik, učitel, ředitel místní školy i etnolog Jakub Vrbas v roce 1946 (po zestátnění zámku) zasloužil o vytvoření muzea ze svých soukromých sbírek.

Děti se mohou těšit na pohyblivé modely parních lokomotiv, vodních i větrných mlýnů, funkční hodinový stroj, ale také ukázku dobových zbraní, oděvů, řemeslných nástrojů. K vidění je celkem 6000 zajímavých exponátů.

V letech 1960 – 1993 fungovalo muzeum pouze jako detašované pracoviště, jež bylo součástí Muzea Hodonínska.

Od roku 1994 již existuje samostatně a v následujících dvou letech si prošlo rozsáhlou rekonstrukcí. Od roku 1997 získalo muzeum dnešní podobu.

Zámek Ždánice 3

Zámek Ždánice 4

Otvírací doba a vstupné

Zámek s muzeem je přístupný veřejnosti celoročně kromě pondělků. Od úterý do pátku od 9,00 do 16,00 hodin. O víkendech od 10,00 do 16,00 hodin. V zimním období (listopad – březen) je expozice o víkendech nepřístupná.

Vstupné pro dospělou osobu činí 60 Kč, pro děti 30 Kč. Komentovaná prohlídka s průvodcem trvá asi 60 minut.

Na prohlídku se můžete objednat telefonicky na čísle 725 920 846. Svůj vůz můžete zanechat na parkovací ploše před vstupem do zámeckého parku.