Žandov – Bobří soutěskou k vodopádům


Ve Východní části Českého středohoří najdeme mnoho skvostů, ať už se jedná o poutní kostel Nejsvětější trojice na Božím vrchu, barokní kamenný mostek ve Verneřicích či gotický farní kostel ve stejné obci. Patří sem ale i právě Bobří soutěska, která se nachází poblíž obcí Žandov, Verneřice a Kravaře.

Tato krátká procházka, která má délku 2 km, se nachází v divokém údolí v okolí Bobřího potoka. Okolí působí horsky, a to díky kamenům a členitému terénu, kde o přelézání všemožných kamenů, větví, můstků a kmenů stromů nebudete mít nouzi.

Parkování

Parkovat se dá v přilehlých Verneřicích či téměř přímo u vstupu do lesa, kde je u informační tabule malé parkoviště.

Celá stezka vede přes krásný a klidný les, kde si můžete vychutnat zpěv ptáků a šumění potoka. Za zmínku určitě stojí i fakt, že se zde vede dobře neuvěřitelnému množství různých rostlin i živočichů. Jmenovat lze například bledule a prvosenky, z živočichů zase zmije, mloky a ropuchy.

Toto místo určitě stojí za návštěvu v období okolo května, kdy jsme měli možnost vidět opravdu lány nádherných rozkvetlých rostlinek. Taktéž doporučuji pevné boty, na některých místech je bláto, neboť budete přeskakovat části potůčku, který omývá břehy. Na tento výlet také není vhodné brát kočárek, určitě je to jen pro vlastní nožky.

Zhruba v polovině naší cesty touto krásnou krajinou se dostáváme k vodopádům. Potkáme jich hned několik, některé jsou jen velmi malé, naopak ten nejvyšší má necelých 8 metrů a nachází se v úzké roklině nedaleko odpočívadla. Říká se, že nedaleko tomuto místu vévodil kdysi i Čertův mlýn, který dnes již neexistuje.

Přes celou Bobří soutěsku vede zeleně značená turistická trasa, která vede právě z blízkých Verneřic až do Kravař. V některých částech je stezka poměrně náročná, jednu část se leze po skalním převisu, kde je místo jištěno řetězy. Nedoporučuje se na tuto stezku chodit, pokud je mnoho vody, neboť by potok mohl strhnout můstky a turisté pak musí potok překonat po kamenech či spadlých kmenech. Avšak kdo má rád trochu adrenalinu, směle do toho.

Fotogalerie

Zajímavé výlety v okolí: