Žatec – město chmele


Žatec, město známé jako hlavní centrum chmelařství, se nachází v Ústeckém kraji na severozápadě České republiky. Díky své bohaté historii a unikátnímu postavení v produkci a zpracování chmele je Žatec často označován jako „hlavní město chmele“. Toto historické město, jehož kořeny sahají až do 10. století, si zachovalo množství architektonických památek a je oblíbeným cílem turistů.

Historie a kultura

Žatec se může pochlubit bohatou historií, která je úzce spjata s pěstováním chmele, jenž je základem mnoha pivařských tradic po celém světě. Žatecká dočesná jsou každoroční slavnosti chmele a konají v září. Návštěvníci mohou ochutnat různé druhy piva, seznámit se s procesem pěstování a zpracování chmele a užít si bohatý kulturní program.

Žatec ubytování

Zajímá vás, jaké hotely a pensiony si nejvíce oblíbili turisté, kteří se zde ubytovali?

Hotel U Hada Žatec

Penzion Flóra

Penzion u Orloje

Penzion Fortuna

Apartmán Penelope

Architektura

Žatec si zachoval množství historických budov a památek. Mezi nejvýznamnější patří gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie, renesanční radnice, či unikátní systém městských hradeb. Město je také domovem pro Chmelařské muzeum, které poskytuje návštěvníkům ucelený pohled na historii a současnost chmelařství.

Chmelařství

Žatecký chmel je po celém světě vyhledáván pro svou vynikající kvalitu a specifickou chuť, což městu přineslo mezinárodní uznání. Regionální pěstování chmele a pivovarnictví zde má dlouholetou tradici a je neodmyslitelně spjato s identitou města.

Okruh městem + video

Jako vždy jsem si před návštěvou města naplánoval trasu kolem nejvýznamnějších památek a zajímavostí ve městě a celé to natočil. Podívejte se na moje video, které jsem také doplnil titulky.

Každopádně není od věci si ta místa popsat i zde. Auto jsme nechali na zdejším Náměstí Svobody před Radniční věží. O víkendu se parkovné neplatí.

Náměstí Svobody Žatec
Náměstí Svobody Žatec

Naše trasa vedla kolem Sloupu se sousoším Nejsvětější Trojice třídou Obránců Míru kolem Kruhového náměstí, kde je zajímavý sud, a po pár metrech jsme odbočili doprava do Úzké ulice. Přes Náměstí Prokopa Velkého jsme kolem Chmelařského muzea a Chrámu chmele a piva došli až ke zdejšímu Chmelovému orloji.

Chmelový orloj Žatec
Chmelový orloj

Zde jsme si vedle v restauraci dali oběd, o tom píšu na konci článku. Můžete si tu ale „za rohem“ restaurace udělat foto s tímto človíčkem :)

Pozdrav ze Žatce
Pozdrav ze Žatce

Zpět jsme šli stejnou cestou kolem rozhledny Chmelový maják, samozřejmě na ní vystoupali po zaplacení vstupného jako při naší minulé návštěvě před 5 lety a pak pokračovali dál ke kostelu Korunování Panny Marie. Zde je Kapucínský klášter a také Kapucínská zahrada.

Kapucínský klášter Žatec
Kapucínský klášter
Kapucínská zahrada Žatec
Kapucínská zahrada

Zajímavé místo k odpočinku, ale třeba i návštěvě zookoutku, kde jsou pávi, papoušci a několik koz.

Zookoutek v Žatci
Zookoutek v Žatci

Přes tuto zahradu jsme prošli brankou k ulici Pražská a poté vlevo do ulice Tyršova, kde je další zajímavost – Chrám sv. Jakuba. Dále jsme pokračovali ulicí Tyršova a Jakubská, kde nás zaujalo pěkné autobusové nádraží a naproti Hotel Černý Orel. Opět jsme se vrátili na zdejší náměstí a u cukrárny Amelie odbočili doprava ulicí Jiráskova, kde se rozhodně pokochejte architekturou synagogy.

Synagoga v Žatci
Synagoga v Žatci

Ulicí Dlouhou jen kousek popojdete a zase se vraťte na náměstí, kde je Chmelnička – nejmenší chmelnice na světě.

Nejmenší chmelnice na světě
Nejmenší chmelnice na světě

Kolem radnice a jděte doprava na Hošťálkovo náměstí, kde stojí za to se pozastavit u Chrámu Nanebevzetí Panny Marie, před kterým je několik zajímavých soch. Za chrámem je Žižkovo náměstí, na jehož druhé straně uvidíte Žatecký pivovar. Při zpáteční cestě nevynechejte Kněžskou bránu, tou poté pojedete ze Žatce z náměstí. Další pěkný průchod je Libočanská branka, ta je skoro v polovině náměstí.

Další památky a zajímavá místa v Žatci

 • Kostel sv.Václava
 • Muzeum Homolupulů
 • Regionální muzeum K. A. Polánka
 • Muzeum pivovarnictví Žatecka
 • Kaple sv. Kříže
 • Křížova vila
 • Židovský hřbitov
 • Kaple sv. Antonína Paduánského
 • Husitská bašta
 • Sloup milénia
 • Mederův dům
 • Sloup sv. Floriána

Restaurace + cukrárna

Restaurant U Orloje

Když jedu do cizího města, najít restauraci s dobrým jídlem a příjemnou obsluhou je tak trochu sázka do loterie. Zde nám to ale vyšlo, recenze na internetu nelhaly. Prostředí opravdu moc pěkné, obsluha velmi příjemná, jídlo naprosto v pořádku a ta limonáda, tu si dejte, tu jste ještě nepili.

Cukrárna Amélie

Zde už jsme jednou byli a vzpomínám na LUXUSNÍ špičkový zákusek, pokud máte rádi špičku s vaječným likérem, tak tady ji dělají jako zákusek. Opět jsem si ho dal a opět byl luxusní, jak by řekl můj oblíbený youtuber Pan Plešatý, to bylo nebe v hubě :)

Cukrárna Amelie Žatec
Cukrárna Amelie – zákusky a káva

Ale i další dobroty nám chutnaly, čokoládový dost i ten druhý, jak vidíte na fotce. Káva také moc dobrá, obsluha milá, Žatec je prostě město, kam se bude každý rád vracet, stejně jako naše Autovýlet rodina :)

Oficiální stránky: www.mesto-zatec.cz

Napsat komentář