Zatopený lom Šošůvka u Blanska je vhodný ke koupání

Ranní mrazíky brzy vstřídá teplejší počasí, jenže kam se jít koupat, když jsou koupaliště zavřená? Jeden malý tip na očistu v přírodním prostředí pro vás mám. Je to starý zatopený lom u Šošůvky. Vznikl na rozhraní dvou geologických podloží, proto je část lomové skály tmavě zbarvená a vrstevnatá, zatímco druhá je z šedšího vápence.


Lom Šošůvka

Voda ani po parném létě neztrácí svou průzračnost, což je příjemná změna oproti všem zelenajícím se rybníkům, na které můžete v okolí narazit. Břehy strmě spadají do vody, ale skákat se odnikud nedá. Pod hladinou se prohánějí ryby a dokonce tu plave prý i jedna štika.

Lom Šošůvka
Zatopený lom Šošůvka u Blanska

Zatopený lom je ze tří stran obehnán plotem, aby kolemjdoucí nespadli ze strmých skal. Vstoupit se dá z jižní strany na patro porostlé zelenavou trávou. Je zde dostatek prostoru pro ležení či sezení na zemi, děti mohou pobíhat mezi hrstkou keřů nebo hrát různé hry. K vodní hladině vedou dva sestupy, jeden z jihu, druhý východu.

Z jihu je ukryto pod svahem staré dřevěné molo s lavičkou. Dříve asi dosahovalo kůly až k vodní hladině, ta je ale již minimálně několik let o 4 m níže.

Kdo chce pořádný rozhled, může se vydat po cestě na východ směrem k Holštejnu, ale hned po 130 m odbočit doleva do kopce. Můžete vystoupat až na vrcholek Helišovy skály, nebo jen na menší kryté přízemní rozhledové místo, které se nachází na jihovýchod od lomu. Pokochat se můžete nejen stěnami lomu, ale i půvabným kostelíčkem, který kouká z druhého konce vesnice.

Kde parkovat?

Autem můžete přijet buď téměř na kraj lomu na kraji vesnice Šošůvka, nebo můžete dorazit do vesnice Holštejn a přejít k lomu přes kopec milou cestou mezi poli a remízky. Z Holštejna je cesta dlouhá asi 2,5 km s převýšením kolem 100 výškových metrů. Stoupání je prudké jen na začátku, když se jde lesem z vesnice kolem zříceniny hradu. Pak už jde polní cesta pozvolna a před očima se otevírají výhledy na náhorní planiny Moravského krasu. Na jaře kolem cesty bíle rozkvétají květy trnek.

Autor úvodní fotky: Tadeáš Varmus

Navštivte také:

Napsat komentář