Zborovský hrad – renesanční strážce regionu a obchodní cesty


Zřícenina hradu Zborov se nachází na kopci v blízkosti obce Zborov. Od významného východoslovenského města Bardejov (Prešovský kraj) je vzdálená asi 8 kilometrů.

Zvědaví návštěvníci se mohou těšit poměrně mohutné pozůstatky původně gotického hradu, který měl především strážný a obranný účel a nádherné výhledy do okolí.

Dnes je v péči dobrovolníků, kteří se už 10 let snaží provádět různé opravy a zpevňovat jeho stěny, aby uchovali památku pro další generace.

Z historie

Královský hrad byl vybudovaný na malém návrší Ondavské vrchoviny začátkem 14. století. Tvořilo ho trojúhelníkové nádvoří s mohutnou věží a palácem.

Hrad byl postupem let majetkem různých šlechtických rodů (Cudarovců, krále Zikmunda, Tárczayovců, Rozgonyiovců, dokonce i několik let patřil neblaze prosnulé sadistce – Alžbětě Báthoryové).

TIPY: Kam na výlet na Slovensku.

Významným mezníkem v historii hradu je rok 1548, kdy král Ferdinand I. daroval hrad kapitánovi Jurajovi Serédymu z Košic. Ten se zasloužil o rozšíření hradu o dvě další poměrně rozsáhlá nádvoří a vybavil ho moderními obrannými prvky.

Posledním majitelem hradu byl rod Rákocsi.  Hrad byl v roce 1684 dobyt a značně poškozen útokem císařského vojska. Od té doby jen chátral. O jeho další devastaci se zasloužili válečné události počátku 20. století.

Aktuální dění na hradě

V roce 1950 byl hradní kopec prohlášen za přírodní rezervaci. Sdružení za záchranu hradu Zborov a obec Zborov pořádají na hradě různé tematické akce a především se snaží hrad postupně opravovat. Významným úspěchem je obnova hradního mostu a jeho zpřístupnění veřejnosti dne 25. 5. 2019.

Hrad Zborov – přístup a parkování

Zřícenina je přístupná celoročně a zdarma. Ovšem vstup je pouze na vlastní nebezpečí. Přivede vás k ní naučná stezka Hradní cesta. Ta zahrnuje 8 informačních zastavení, které vás seznámí s pohnutou historií hradu.

Návštěvníci mají možnost využít dvě přístupové cesty.

První vede ze zborovského Podhradí, odkud vás žlutá turistická značka provede přes louku ke zřícenině (trasa asi 1,5 km).

Další možností je vydat se k hradu z obce Dlhá Lúka (žlutá značka v délce asi 2 km) dubovou alejí.

Parkovat můžete v obci na vyznačených místech.

Fotogalerie

Web: www.hradzborov.sk

Kam dál v okolí na výlety: