Zboženské rybníky u Zlína jsou oáza klidu i poznání

Tuto zajímavou přírodní památku najdete v lokalitě Zbožensko ve Zlínském kraji. Zalesněné údolí pod Mladcovskými vrchy ukrývá nádhernou soustavu čtyř rybníků. V jejich těsném sousedství se nachází chatová oblast. Přírodní stezky podél rybníků vás dovedou k nádherné slepencové skále, jež nese název Skalka a je rovněž  oblíbeným výletním místem.


Chov ryb i biodiverzita

Prostředí stojaté vody rybníků poskytuje ideální podmínky pro život i rozmnožování obojživelníků (Skokan hnědý, Ropucha obecná, Čolek horský. Rybníky poskytují domov a bezpečí také mnohým ptačím druhům. Setkáte se zde s rákosníkem zpěvným, cvrčilkou říční či slípkou zelenonohou.

K vlastnímu chovu ryb je určení Dolní a Střední rybník.  Které druhy ryb obývají zdejší vody? Pokud budete mít štěstí, podaří se vám (samozřejmě s platným rybářským lístek) ulovit Kapra obecného, Plotici obecnou, Amura bílého nebo Lína obecného.

Relaxace i propojení s přírodou

Malebné okolí rybníků přitahuje pozornost návštěvníků především v jarním a letním období. Ale pozor.

Rybníky nejsou vhodné pro koupání. Důvodem je hlavně vznik tzv. vodních květů v podobě zelených shluků na hladině vody. Ty mohou obsahovat poměrně velké množství sinic a způsobit lidem nemalé zdravotní problémy i přesto, že je voda monitorovaná.

Nicméně potěšit se pohledem na dění na vodní hladině je možné prostřednictvím dřevěných altánů, posezení i laviček. Obzvlášť zajímavé je okolí čtvrtého rybníčku, který se nachází na dál od ostatních na rozhraní lesa.

Přístup k rybníkům

K rybníkům se dostanete autem po příjezdové komunikaci přes městskou část Mladcová nebo Prštné. Před chatovou oblastí Zbožensko je možné zanechat automobil na louce a pokračovat pěšky po žluté turistické značce. Ta vás bezpečně přivede k přístřešku Dolního rybníka, turistickému rozcestníku u Středního rybníka, výpusti Horního až k cílovému bodu, který představuje přístřešek u rybníku na okraji lesa.

Fotogalerie

Doporučujeme:

Napsat komentář