Zdolali jsme Pannu


Jedno sychravé podzimní ráno vycházíme z Třebušína na naučnou stezku Řepčice – Panna.

Naučná stezka Řepčice – Panna

Kalich i Panna jsou v mlze, obecní studnu v Řepčici hlídá vodník, pramen vytéká z Panny, ze zelené značky přecházíme na žlutou.

Pod Pannou
Pod Pannou

Za obcí se občerstvujeme chutnými jablky, která nikdo nečeše, konečně ze silnice odbočujeme do lesa a ukrýváme se před studeným větrem, bez kulicha a rukavic jsme na silnici hodně vymrzli. Chvíli jdeme po vrstevnici, potom přímo k vrcholu, mokré kameny kloužou a již vidíme zbytky základů katolického hradu, v letech 1421-2 ho vystavěl Zikmund z Vartemberka.

Naučná stezka Řepčice Panna
Naučná stezka Řepčice Panna

Na protilehlém kopci stál husitský hrad Kalich, posádky obou hradů se navzájem dobývaly, v roce 1437 byl hrad Panna zbořen na rozkaz císaře Zikmunda Lucemburského – lišky ryšavé. Dolů kloužeme stejnou cestou po spádnici až na zelenou, mlha se trochu zvedá, v dáli je vidět Říp, nad Třebušínem Kalich, ale Panna zůstává v mlze. Nápis restaurace U podkovy je vytvořen z podkov, ale ve 13 hod. mají zavřeno stejně jako restaurace Pod Kalichem, nedáme si ani Březňáka, otvírají až ve 14.30 hod., mají zde přátelské kozy.